- Zwróciliśmy uwagę na pańskie oświadczenia mówiące o tym, iż władze Gruzji są nastawione na rozwój relacji z Rosją. My ze swej strony postaramy się odpowiedzieć tym samym - oświadczył Władimir Putin, witając na Kremlu gruzińskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego.
Ze swojej strony Saakaszwili oznajmił, że oba kraje są zobowiązane naprawić swoje relacje i pokonać trudności, które powstały między nimi w przeszłości.
Putin podkreślił, że widać już symptomy poprawy stosunków między Rosją i Gruzją. Jako przykład wymienił osiągnięte przez resorty transportu obu krajów porozumienie o wznowieniu komunikacji lotniczej między Moskwą i Tbilisi.
- Szkoda, że nie udało się panu przyjechać do Gruzji w charakterze prezydenta. Zapraszam więc pana do złożenia w Gruzji jednej z pierwszych wizyt w randze premiera - powiedział gruziński prezydent, nawiązując do odejście Putina z Kremla po marcowych wyborach prezydenckich a zarazem do pogłosek o jego przyszłej roli szefa rządu.
Szczyt WNP
Saakaszwili przyleciał do Moskwy na piątkowy nieformalny szczyt Wspólnoty
Szkoda, że nie udało się panu przyjechać do Gruzji w charakterze prezydenta. Zapraszam więc pana do złożenia w Gruzji jednej z pierwszych wizyt w randze premiera Micheil Saakaszwili w Kremlu
Kryzys w stosunkach
Stosunki między Moskwą i Tbilisi gwałtownie pogorszyły się po dojściu do władzy Saakaszwilego, który opowiedział się za integracją swojego kraju z NATO i innymi strukturami Zachodu.
Z kolei władze w Tbilisi mają za złe Rosji wspieranie Abchazji i Osetii Południowej, dwóch separatystycznych prowincji na terytorium Gruzji. Niektórzy rosyjscy politycy ostrzegali nawet, że Moskwa może uznać obie te samozwańcze republiki, jeśli Zachód uzna niepodległość Kosowa.
Będzie przełom?
Strona gruzińska zabiega m.in. o uruchomienie wspólnych punktów odpraw paszportowych i celnych na granicy obu państw, w tym na odcinku abchaskim i południowoosetyjskim. Uzależnia od tego swoją zgodę na wejście Rosji do Światowej Organizacji Handlu.
Kwestie te - obok problemów współpracy handlowo-gospodarczej, w tym rosyjskiego embarga na import gruzińskich win i wód mineralnych - miały być jednym z głównych tematów rozmów Putina z Saakszwilim.
Źródło: PAP, tvn24.pl