Rosja przygotowuje "asymetryczną" odpowiedź na tarczę antyrakietową, bo uważa jej rozmieszenie na terenie Polski i Czech za działanie wymierzone w swój potencjał - podało we wtorek Ministerstwo Obrony Rosji.
- Nasz stosunek do planów USA ulokowania elementów ich globalnego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie pozostaje niezmienny. Plany te mają wyraźnie wyrażony antyrosyjski potencjał - oznajmił generał Jewgienij Burzyński, zastępca szefa Głównego Zarządu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej.
Nasz stosunek do planów USA ulokowania elementów ich globalnego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie pozostaje niezmienny. Plany te mają wyraźnie wyrażony antyrosyjski potencjał. gen. Jewgienij Burzyński
Trudno nam będzie skontrolować, ile antyrakiet i o jakich charakterystykach zostanie rozmieszczonych w Polsce, ponieważ możliwości rakietowych silosów pozwalają instalować tam także inne rakiety. gen. Jewgienij Burzyński
- Myślimy o asymetrycznych krokach w odpowiedzi na instalację tarczy antyrakietowej w Europie. Zmierzają one do tego, aby sprowadzić do minimum ryzyko dla naszego bezpieczeństwa narodowego - dodał rosyjski generał. Nie chciał jednak ujawniać szczegółów.
Rosjanie boją się, że amerykański system będzie wyglądał inaczej, niż to deklarują Amerykanie. - Trudno nam będzie skontrolować ile antyrakiet i o jakich charakterystykach zostanie rozmieszczonych w Polsce, ponieważ możliwości rakietowych silosów pozwalają instalować tam także inne rakiety - ubolewa Burzyński.
Ostrzega, że w przypadku budowy tarczy Rosja wycofa się z propozycji użytkowania wspólnie z Amerykanami rosyjskiej stacji radiolokacyjnej w Gabali w Azerbejdżanie. To jednak pusta groźba, bo Amerykanie i tak uznali, że radar w Gabali nie spełnia ich oczekiwań.
Tarcza w Europie
Na terenie Polski znaleźć miałyby się rakiety przechwytujące, a w Czechach system radarowy. Całość ma chronić terytorium USA, ich wojska i instalacje w innych krajach oraz część terytoriów państw członkowskich przed atakiem ze strony tzw. państw nieprzewidywalnych. USA zaliczają do nich m.in. Iran i Koreę Północną.
Instalacjom w Czechach i Polsce od początku sprzeciwia się Rosja. Twierdzi, że uruchomienie tarczy zburzy kruchą równowagę sił w Europie.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24