Do tej pory Igrzyska Olimpijskie nie stały się katalizatorem przemian w Chinach. Jeśli natychmiast nie zostaną podjęte kroki, mające na celu poprawę sytuacji, przyznanie Chinom prawa organizowania Igrzysk okaże się bezzasadne - wynika z najnowszego raportu Amnesty International na temat sytuacji przed Igrzyskami „Chiny: Olimpijskie odliczanie – Dziedzictwo olimpijskie zagrożone z powodu nadużyć wobec działaczy praw człowieka” .
Ostatnie wydarzenia podają w wątpliwość powagę zobowiązań w zakresie przestrzegania praw człowieka podjętych przez władze chińskie Irene Khan
Organizacja zwraca uwagę, że wielu działaczy jest aresztowanych bez procesów w ramach programu "Reedukacja poprzez pracę" (Reeducation Through Labour - RTL). Obecnie program jest realizowany m.in. przez władze Pekinu, w celu "oczyszczenia" miasta przed Igrzyskami. System arbitralnych aresztowań i wydalania działaczy ze stolicy Chin jest smutną pozostałością programu "Areszt i Repatriacja" (Custody and Repatriation), zaniechanego w sierpniu 2003 roku - uważają autorzy raportu. AI jest zaniepokojona faktem, że mimo obietnic "swobody wypowiedzi" władze w dalszym ciągu aresztują chińskich dziennikarzy "podżegających do działalności wywrotowej". Nadal jest cenzurowany internet przez chińską bezpiekę internetową.
Udział w takich praktykach nadal mają również zachodnie firmy, jak Google czy Yahoo! - podkreślają autorzy raportu. Ograniczenia i cenzura rozciągnęły się też na SMS-y. AI wzywa Pekin do umożliwienia pracy zagranicznym dziennikarzom na całym terytorium ChRL, zaprzestania represji wobec chińskich mediów i cenzurowania relacji. Amnesty International krytykuje Chiny za nadużywanie kary śmierci, choć wyraża zadowolenie z każdego ograniczenia liczby egzekucji, wzywając do publikacji pełnych i szczegółowych statystyk na ten temat.
Amnesty International chce gwarancji wpuszczenia zagranicznych dziennikarzy i niezależnych obserwatorów ONZ na teren Tybetańskiego Regionu Autonomicznego i sąsiadujących prowincji. Pekin został ponadto wezwany do większej przejrzystości wyroków i zagwarantowania rodzinom oraz prawnikom dostępu do skazanych. AI apeluje o ograniczenie liczby przestępstw karanych śmiercią i usunięcie z tej listy m.in. przestępstw gospodarczych i związanych z narkotykami.
- Do rozpoczęcia Olimpiady zostały tylko cztery miesiące. Międzynarodowy Komitet Olimpijski i światowi przywódcy powinni ostro i zdecydowanie wyrazić swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka przez władze chińskie: brak takiego sprzeciwu i brak oficjalnego żądania poprawy sytuacji może zostać odebrany jako przyzwolenie świata na łamanie praw człowieka w Chinach - apeluje Amnesty International.
Źródło: AI, PAP, Reuters