Polityczna wolność na świecie ma się całkiem nieźle, ale wciąż nie jest najlepiej - uznała w swoim raporcie organizacja Freedom House. W rankingu wolności spadła m.in. Rosja i Grecja, wyższą lokatę niż w ubiegłych latach ma za to Irak i Malezja.
Rosja została uznana za kraj "bez wolności", do czego przyczyniły się m.in. wybory prezydenckie, które - jak uznał FH - "nie były ani wolne ani sprawiedliwe". Z kolei Grecja zaliczyła spadek w rankingu za grudniowe demonstracje i niezdolność rządu do zapanowania nad nimi.
Polska wciąż wolna
Mimo to jednak Grecja oceniana jest w przeciwieństwie do Rosji jako kraj "wolny". Ranking Freedom House złożony jest z dwóch wskaźników, które określają "prawa polityczne" i "wolności obywatelskie" - w skali od 1 do 7, gdzie 1 oznacza maksymalną wolność.
I tak Rosja ma odpowiednio oceny 6 i 5, a Grecja 1 i 2. Dla porównania Polska ma najwyższe oceny - 1 i 1.
Irak w górę, ale do sukcesu daleko
W przeciwieństwie do Rosjan i Greków, awans zanotował np. Irak, który mimo wielu lat zawirowań politycznych po amerykańskiej inwazji, wzmocnił swoje bezpieczeństwo. Zwiększyła się też polityczna aktywność społeczeństwa.
Nie oznacza to jednak, że Irak jest krajem "wolnym". W jego statystykach widnieje dwa razy 6.
Początek i koniec bez zmian
Ogólnie liczba krajów określonych przez Freedom House jako "wolne" (89) przewyższa kraje "niewolne" (42). W porównaniu z rokiem ubiegłym zanotowano 14 awansów i 34 spadki. Dwie kluczowe pozycje - pierwsza i ostatnia - nie uległy jednak zmianie.
Jak w latach poprzednich, najlepiej wciąż jest w Finlandii, a najgorzej w Korei Północnej.
Źródło: Reuters