Pulitzery dla "Washington Post"


Tegoroczne Nagrody Pulitzera rozdane. Bezkonkurencyjni okazał się amerykański dziennik "The Washington Post", który został nagrodzony w aż sześciu kategoriach.

Wśród nich jest najbardziej prestiżowe wyróżnienie w kategorii "służby publicznej" za serię artykułów o szpitalu wojskowym im. Waltera Reeda w Waszyngtonie. Ujawnione w nich zostały dramatyczne warunki, w jakich przebywali tam ranni żołnierze. Artykuł wywołał ogólnokrajowe oburzenie i skłonił urzędników federalnych do reform.

Trójka laureatów tej nagrody, dziennikarki Dana Priest i Anna Hull oraz fotograf Michel du Cille, opisali koszmar, który stał się udziałem powracających z wojny żołnierzy.

W tym roku najlepsi

"The Washington Post" otrzymał poza tym nagrody za reportaż newsowy, reportaż krajowy, reportaż zagraniczny, artykuł analityczny i komentarz.

Rekord wciąż należy jednak do dziennika "The New York Times", który w 2001 roku otrzymał aż 7 nagród. W tym roku nowojorskiej gazecie przypadły "tylko" dwa Pulitzery.

W kategorii fotografia prasowa nagroda trafiła w ręce Adreesa Latifa, fotoreportera agencji Reutera, za zdjęcie japońskiego filmowca zabitego w trakcie demonstracji w Birmie.

Najważniejsza nagroda dziennikarska

Nagrody Pulitzera rozdawane są w Stanach Zjednoczonych już od 91 lat. Swoją nazwę wzięły od nazwiska jej fundatora Josepha Pulitzera, amerykańskiego dziennikarza i wydawcy węgierskiego pochodzenia. Przyznawane są za osiągnięcia w różnych gatunkach dziennikarstwa, literatury, dramatu i muzyki.

Zwycięzca w kategorii służb publicznych otrzymuje złoty medal. Laureaci w pozostałych 20 kategoriach po 10 000 dolarów.

Źródło: PAP, "The Washington Post"