Ugodą przed berlińskim sądem zakończyła się sprawa użycia wizerunku Bolka i Lolka przez niemieckie pismo dla gejów i lesbijek "Siegessaeule". Właściciele praw do postaci ulubieńców polskich dzieci dostaną przeprosiny i 4 tysiące euro zadośćuczynienia.
Wizerunki Bolka i Lolka zamieszczone zostały na okładce berlińskiego pisma dla gejów i lesbijek „Siegessaeule” w 2006 roku. Postacie z kreskówek „reklamowały” również udział przedstawicieli niemieckich mniejszości seksualnych w warszawskiej Paradzie Równości, a jednemu z biur turystycznych organizującego taki wyjazd posłużyły do reklamy.
Dla mnie najważniejsze jest to, że zostały wykorzystane w jakiś sposób dzieci, których do takich rzeczy wykorzystywać się nie powinno, do propagowania jakichś idei czy ugrupowań Bolek i lolek
- Wydawca pisma "Siegessaeule" ma opublikować przeprosiny w polskich mediach oraz zapłacić 4 tysiące euro odszkodowania - powiedział Andrzej Nowicki, który zarządza majątkowymi prawami autorskimi do wizerunku Bolka i Lolka.
- Dla mnie najważniejsze jest to, że zostały wykorzystane w jakiś sposób dzieci, których do takich rzeczy wykorzystywać się nie powinno, do propagowania jakichś idei czy ugrupowań – powiedział z kolei Roman Nehrebecki. To jego ojciec Władysław Nehrebecki był pomysłodawcą i autorem przygód Bolka i Lolka w ujęciu literackim oraz współautorem postaci chłopców w ujęciu plastycznym.
Nowicki zaznaczył, że obok uzyskania przeprosin ważne było też wykazanie, że wykorzystanie wizerunku Bolka i Lolka było bezprawne.
Właścicieli majątkowych praw autorskich wizerunku bohaterów kreskówek oburzyło także sugerowanie homoseksualizmu Bolka i Lolka. - Bohaterowie przygód mają około 6, 7 lat. Nie wiem, czy w scenariuszach ujawniali takie skłonności. (…) – ironizował dwa lata temu Nehrebecki.
W trakcie trwającego półtora roku procesie na sali sądowej poruszane były tez takie tematy jak problemy polityki wewnętrznej Polski, zakaz przemarszu Parady Równości wydany przez prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, uchylenie tego zakazu przez polskie sądy czy nierówne traktowanie mniejszości seksualnych. Ostatecznie strony zawarły ugodę, która dotyczy wyłącznie meritum sporu.
Najsłynniejsza polska kreskówka
Pierwszy z ponad 150 odcinków serialu o przygodach braci Bolka i Lolka zapoczątkował w 1962 r. siedmiominutowy film animowany pt. "Kusza"
Autorami koncepcji plastycznej postaci Bolka i Lolka są trzy osoby: Alfred Ledwig, Władysław Nehrebecki oraz Leszek Lorek. Tak ustalił w 1987 r Sąd Wojewódzki w Bielsku-Białej. W 2004 roku Alfred Ledwig, który nie zgadzał się z wyrokiem ostatecznie przegrał batalię przed polskimi sądami. Każdemu z autorów należała się równa część praw.
Od 2006 r. nad autorskimi prawami majątkowymi do postaci filmowych „Bolka i Lolka”. imieniu właścicieli zarządza bielska kancelaria prawnicza „Contra”.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Siegessaeule