Problemy Japonii napędzą rosyjski gaz?


Rosyjski przemysł wydobywczy może skorzystać na trzęsieniu ziemi w Japonii. Nie dość, że w perspektywie krótkofalowej Rosjanie sprzedadzą Japonii więcej gazu, to premier Władimir Putin powiadomił, że po katastrofie nastąpi przyspieszenie rosyjskich projektów energetycznych.

Putin opowiedział się za przyspieszeniem realizacji projektów, związanych z wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej na rosyjskim Dalekim Wschodzie, a także za przyspieszeniem budowy magistrali South Stream, którą gaz z Rosji ma popłynąć przez Morze Czarne, z ominięciem Ukrainy, do Europy Południowej, Środkowej i Zachodniej.

Rosyjski premier polecił też sporządzenie w ciągu miesiąca raportu na temat stanu i perspektyw rozwoju energetyki jądrowej w jego kraju.

- Proszę Ministerstwo Energetyki, Rosatom oraz Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Ekologii o przeprowadzenie analizy stanu energetyki nuklearnej i perspektyw jej rozwoju. Rezultaty tych badań proszę przekazać rządowi w ciągu miesiąca - oświadczył Putin.

W Rosji funkcjonuje 10 elektrowni atomowych, w których pracują 32 reaktory. W budowie znajduje się 6 siłowni nuklearnych z 11 reaktorami. Udział energetyki jądrowej w produkcji energii elektrycznej wynosi obecnie 16 proc.

Rosyjskie surowce dla Japonii

Już w sobotę Japonia, jak poinformował wicepremier Igor Sieczin, zwróciła się do Rosjan z prośbą o zwiększenie dostaw surowców energetycznych w związku z tym, że 30 procent energii elektrycznej wytwarza w siłowniach jądrowych.

Według Sieczina, "w chwili obecnej istnieje możliwość dostarczenia w razie pilnej potrzeby do Japonii do 150 tys. ton skroplonego gazu ziemnego (LNG), jak też zwiększenia dostaw węgla".

W tym tygodniu spółki SUEK i Mieczieł rozpatrzą możliwość zwiększenia dostaw węgla o 3 do 4 mln ton - zaznaczył wicepremier. Nie wykluczył też ewentualności przesyłania do Japonii prądu istniejącym kablem podmorskim.

Jak podały rosyjskie agencje prasowe, premier Putin polecił, by "w razie zaistnienia takiej potrzeby" terminal LNG przy złożu Sachalin-2 zwiększył dostawy gazu do Japonii.

Źródło: PAP