Porozumienie wojskowych z islamistami


Rządząca Egiptem Najwyższa Rada Wojskowa osiągnęła porozumienie z partiami politycznymi w sprawie składu zgromadzenia konstytucyjnego - poinformował w czwartek Said al-Badawi, przewodniczący liberalnej partii Wafd.

Rokowania w tej sprawie trwały ponad cztery tygodnie. Powołanie zgromadzenia, które ma opracować nową egipską ustawę zasadniczą, opóźniło się, ponieważ wiele ugrupowań ogłosiło jego bojkot ze względu na dominującą pozycję, jaka zapewniło w nim sobie Bractwo Muzułmańskie wraz z radykalnymi islamskimi salafitami.

Islamiści oddają miejsca

Kompromis stał się możliwy po tym, gdy dysponujący większością w parlamencie islamiści zgodzili się odstąpić część swych miejsc w 100-osobowej konstytuancie innym partiom - poinformowały egipskie media. Jak zaznaczył Badawi, poza przedstawicielami partii w zgromadzeniu zasiądą reprezentanci instytucji religijnych, organizacji zawodowych, młodzieży, kobiet i mniejszości chrześcijańskiej, jak też eksperci z dziedziny prawa i osobistości życia publicznego.

Parlament we wtorek

Przewodniczący NRW, marszałek Mohammed Husejn Tantawi zwołał na wtorek posiedzenie parlamentu, na którym ma zostać ustalony skład zgromadzenia konstytucyjnego. Wojskowi już wcześniej wielokrotnie deklarowali, że podstawowe zasady konstytucji muszą być ustalone przed wybraniem następcy obalonego w lutym 2011 roku przez społeczną rewoltę prezydenta Hosniego Mubaraka. W dniach 16 i 17 czerwca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się ostatni premier z czasów Mubaraka Ahmed Szafik i kandydat Bractwa Muzułmańskiego Mohamed Mursi. Przekazanie przez NRW władzy nowemu prezydentowi ma się odbyć 30 czerwca