Polska członkiem Rady Praw Człowieka ONZ

TVN24


Polska została członkiem Rady Praw Człowieka ONZ. Będzie reprezentowana w tym gremium od 1 stycznia 2020 roku. Rada Praw Człowieka odpowiada za promowanie i ochronę praw człowieka na świecie. Wśród jej nowych członków są także między innymi Niemcy, Holandia, Libia, Sudan, Wenezuela, Brazylia, Japonia, Korea Północna.

Z Europy Wschodniej o dwa miejsca w Radzie Praw Człowieka ONZ ubiegały się trzy kraje. Oprócz Polski, wybrana została także Armenia. Mołdawia odpadła.

Nowo wybrane kraje będą uczestniczyć w pracach Rady przez trzy lata. Według przepisów każde państwo może zasiadać w tym gremium przez dwie kolejne kadencje.

Misje informacyjne i powoływanie komisji

Rada Praw Człowieka odpowiada za promowanie i ochronę praw człowieka na całym świecie. Jest organem działającym w ramach systemu Narodów Zjednoczonych. Tworzą ją 47 państwa, których przedstawiciele pracują przez cały rok w Biurze ONZ w Genewie.

Według źródeł ONZ Rada ma uprawnienia do przeprowadzania misji informacyjnych i powoływania komisji dochodzeniowych. Trzy razy w roku analizuje stan przestrzegania praw człowieka w państwach członkowskich ONZ. Tak zwany Universal Periodic Review (Powszechny Przegląd Okresowy) prezentuje działania krajów na rzecz propagowania praw człowieka.

Do Rady Praw Człowieka z Europy Zachodniej dostały się, niemające konkurentów z tego regionu, Niemcy i Holandia, z Afryki - Libia, Mauretania, Namibia i Sudan, z rejonu Ameryki Łacińskiej i Karaibów - Wenezuela i Brazylia, a spośród krajów Azji i Pacyfiku - Indonezja, Japonia, Wyspy Marshalla i Korea Północna.

Opuszczają Radę

Radę opuszczą Chorwacja i Węgry z Europy Wschodniej, Islandia i Wielka Brytania z Europy Zachodniej. Z rejonu Afryki odejdą: Egipt, Rwanda, Republika Południowej Afryki i Tunezja, a z państw Azji i Pacyfiku - Chiny, Irak, Japonia i Arabia Saudyjska. Dobiega też końca kadencja Kuby z rejonu Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Obecny skład Rady Praw Człowieka ONZ

Od pierwszego stycznia zasiądą w Radzie: Armenia, Bułgaria, Czechy, Polska, Słowacja i Ukraina (Wschodnia Europa). Towarzyszyć im będą Austria, Dania, Niemcy, Włochy, Holandia oraz Hiszpania (Europa Zachodnia).

Spośród państw afrykańskich w Radzie znajdą się Angola, Burkina Faso, Kamerun, Demokratyczna Republika Konga, Erytrea, Libia, Mauretania, Namibia, Nigeria, Senegal, Somalia, Sudan oraz Togo.

Rejon Azji i Pacyfiku reprezentować będą: Afganistan, Bahrajn, Bangladesz, Fidżi, Indie, Indonezja, Japonia, Wyspy Marshalla, Korea Południowa, Nepal, Pakistan, Filipiny oraz Katar.

Państwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów reprezentować będą Argentyna, Bahamy, Brazylia, Chile, Meksyk, Peru, Urugwaj oraz Wenezuela.

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock