- Polski rząd nie wywiązuje się z obietnic wypłaty odszkodowań Żydom, którzy stracili mienie w czasie drugiej wojny światowej - napisała w liście do "Timesa" baronesa Ruth Deetch. To odpowiedź na protest polskiej ambasador przeciwko oskarżaniu Polaków o antysemityzm.
Według Deetch polski rząd powinien powołać komisję ds. roszczeń do dawnego mienia żydowskiego w Polsce, tak jak zrobiły to inne kraje przystępujące do UE. Zaniechanie tego rodzaju działań spowodowało skierowanie przeciwko Polsce spraw do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Kim jest baronesa?
Deetch ma za sobą karierę w organizacjach publicznych, mediach i w świecie akademickim. Była m.in. członkiem rady zarządzającej BBC i przewodniczyła organizacji HEFA zajmującej się regulacją badań nad zarodkami ludzkimi. Działa w lobby żydowskim na Wyspach.
Polemiki na łamach "Timesa"
List baronesy jest reakcją na opublikowany w czwartkowym "Timesie" list ambasador RP w Wielkiej Brytanii Barbary Tuge-Erecińskiej. Ambasador protestuje w nim przeciwko "niesprawiedliwym, nierzetelnym, wynikającym z niewiedzy i uprzedzeń oskarżeniom Polaków o antysemityzm", którym ostatnio dał wyraz publicysta dziennika Giles Coren.
Przeciwko jednej z tez artykułu Corena (różnicowaniu wcześniejszej fali imigrantów żydowskich do W. Brytanii jako lepszej od obecnej fali imigrantów zarobkowych z Polski jako gorszej) zaprotestował działacz polonijnego Zjednoczenia Polskiego Wiktor Moszczyński, ale gazeta nie zamieściła jego listu.
Kto jest antysemitą?
Sobotni "Times" zamieszcza także inny list, pod którym podpisał się Martin D. Stern z Salford, który twierdzi, że Niemcy umieścili obozy koncentracyjne w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej, a nie na Zachodzie, dlatego że byli świadomi niechęci miejscowej ludności do żydowskich współmieszkańców.
Inny czytelnik "Timesa" M. Konrad z Halifaksu we wcześniejszym liście wskazał, że co najmniej kilkuset Polaków wyróżnionych izraelskim tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata za udzielanie pomocy Żydom zginęło z rąk hitlerowców. Przypomniał też, że Żydzi prześladowani w średniowieczu w różnych krajach Europy Zachodniej, w tym w Anglii, znaleźli schronienie w Polsce na kilkaset lat.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24