Polska nie karze za rasizm

Aktualizacja:

Polska, jako jeden z niewielu krajów Unii Europejskiej, niedostatecznie karze za wykroczenia na tle rasistowskim - wynika z raportu opublikowanego przez unijną Agencję Praw Podstawowych.

Według agencji, by wykorzenić rasizm i ksenofobię niezbędne jest surowe ustawodawstwo oraz sankcje, które pomogłyby zwalczać negatywne zjawiska i wykorzenić dyskryminację. Polska zaś znalazła się wśród krajów, które w latach 2006-2007 nie zastosowały żadnych kar.

Trudno podejrzewać, by nad Wisłą w tym czasie nie doszło do rasistowskich wybryków, chociażby na trybunach piłkarskich stadionów.

Tylko w czerwcu prokuratura zajęła się obrażaniem Rogera Guerreiro, a w kwietniu na stadionie łódzkiego ŁKSu zawisły rasistowskie transparenty.

Brak instytucji - brak sankcji

Jak wynika z raportu UE za brak kar odpowiada przede wszystkim brak instytucji, które odpowiadałyby za walkę z rasizmem i ksenofobią. Te które istnieją, są z kolei nieskuteczne w zwalczaniu rasizmu i dyskryminacji - ocenia w raporcie agencja.

W Polsce skargi związane z dyskryminacją na tle etnicznym otrzymuje Rzecznik Praw Obywatelskich, Państwowa Inspekcja Pracy, Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Zespół do spraw Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii w MSWiA. Według unijnego raportu liczba napływających do nich skarg jest "bardzo mała i w rzeczywistości są to tylko wyizolowane przypadki".

Problem antysemityzmu

Unijna agencja zaznacza również, że doszło do wzrostu antysemityzmu w Wielkiej Brytanii, Francji i Szwecji. "Generalny trend wzrostowy" pod względem przestępstw powiązanych z ekstremalnie prawicowymi ugrupowaniami można zaobserwować we Francji i Niemczech.

Agencja Praw Podstawowych nadzoruje wysiłki prowadzące do wykorzeniania dyskryminacji na tle etnicznym i rasowym w zatrudnieniu, mieszkalnictwie, edukacji, opiece zdrowotnej i innych kluczowych obszarach życia.

Wielka Brytania walczy

Na drugim biegunie, państw, które aktywnie walczą z rasizmem, plasuje się Wielka Brytania i Francja. W latach 2006-2007 w Wielkiej Brytanii ukarano 95 osób sankcjami za wykroczenia na tle rasistowskim - więcej niż w pozostałych krajach UE łącznie.

Agencja Praw Podstawowych wymienia jako kraje, w których dobrze wykorzystuje się istniejące narzędzia prawne do walki z dyskryminacją również Francję, Bułgarię, Irlandię, Włochy, Węgry, Rumunię, Finlandię i Szwecję.

Źródło: PAP, tvn24.pl