Polacy w przyszłych siłach zbrojnych UE

Aktualizacja:
 
Polscy żołnierze do tej pory tylko ćwiczyli z EurokorpusemTVN24

Polska wstępuje do Eurokorpusu, budowanych przez Unię Europejską sił zbrojnych - powiedział PAP minister obrony narodowej Bogdan Klich. Decyzję podjął po konsultacjach z premierem i prezydentem.

Jak tłumaczył Klich, decyzja o pełnym przyłączeniu się do Eurokorpusu "bierze się z naszego przeświadczenia, że Europa staje się drugim filarem naszego bezpieczeństwa obok NATO". - Traktujemy NATO jako główny filar naszego bezpieczeństwa, ale nie możemy zapominać, że Europa wzmacnia swoje zdolności, i stąd właśnie nasza chęć uczestnictwa w tym procesie - dodał.

Przyszłe siły UE

Jego zdaniem jest możliwe, że Eurokorpus, który obecnie formalnie pozostaje poza strukturami UE, w przyszłości będzie podstawą budowania zdolności wojskowych Unii Europejskiej. - Obserwujemy z uwagą, w jaki sposób rozwijają się europejskie zdolności obronne. Uczestniczymy w tym procesie, ponieważ zakładamy, że proces wzmacniania zdolności obronnych UE będzie szedł do przodu i być może Eurokorpus będzie też zintegrowany w struktury UE. Taką możliwość należy zakładać - powiedział Klich.

Czym jest Eurokorpus?

Eurokorpus powstał w 1992 r. z inicjatywy niemiecko-francuskiej i jest w zamierzeniu zalążkiem sił zbrojnych Unii Europejskiej.

W jego skład wchodzi prawie 60 tys. żołnierzy z Francji, Niemiec, Belgii, Luksemburga i Hiszpanii. Dodatkowo w

Traktujemy NATO jako główny filar naszego bezpieczeństwa, ale nie możemy zapominać, że Europa wzmacnia swoje zdolności, i stąd właśnie nasza chęć uczestnictwa w tym procesie Bogdan Klich

Więcej niż ćwiczenia

Główny cel Eurokorpusu to udział w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju. Od 1999 roku formacja stała się Korpusem Szybkiego Reagowania w ramach operacji UE i NATO. Pierwszą misją bojową Eurokorpusu był udział w misji SFOR w Bośni i Hercegowinie w 1998 roku, dwa lata później korpus przejął dowództwo nad siłami KFOR w Kosowie. Od sierpnia 2004 do lutego 2005 Eurokorpus kierował misją ISAF w Afganistanie.

Do tej pory ze strony polskiej z Eurokorpusem współpracowała w ramach ćwiczeń 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, a przy kwaterze głównej służyło trzech polskich oficerów. Wyznaczone do Eurokorpusu siły poszczególnych państw są jedynie "wydzielone", pozostając w gotowości u siebie w kraju.

Źródło: tvn24.pl, PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24