Już we wrześniu Kosowo - najmłodsze państwo europejskie - przejdzie od niepodległości nadzorowanej przez społeczność międzynarodową do pełnej suwerenności - poinformowano w poniedziałek. Decyzje w tej sprawie zapadły w poniedziałek na konferencji w Wiedniu.
Międzynarodowa Grupa Sterująca (ISG - International Steering Group), obradująca w siedzibie austriackiego MSZ, postanowiła, że międzynarodowy nadzór nad niepodległością Kosowa dobiega końca i we wrześniu ta była serbska prowincja uzyska pełną suwerenność.
- Międzynarodowy nadzór kończy się dzisiaj - oświadczył szef austriackiej dyplomacji Michael Spindelegger. Cztery lata nadzoru ISG, składająca się z 25 państw, głównie krajów UE, ale także Stanów Zjednoczonych i Turcji, nadzorowała niepodległość Kosowa, ogłoszoną 17 lutego 2008 roku. Było to przewidziane w planie oenzetowskiego negocjatora, noblisty Marttiego Ahtisaariego dla Kosowa, odrzuconym przez Belgrad po miesiącach negocjacji i wdrożonym ostatecznie bez zgody Serbii. Agencja APA zwraca uwagę, że w północnym Kosowie, zamieszkanym w większości przez Serbów, plan ten nie jest dotąd realizowany. KFOR i Eulex pozostaną Zamknięte zostanie działające w Prisztinie Międzynarodowe Biuro Cywilne, które było ostateczną instancją w Kosowie z prawem anulowania uchwał miejscowych władz. Nie przewiduje się natomiast wycofania sił międzynarodowych KFOR ani misji policyjno-prawnej Eulex. Niepodległość Kosowa uznało dotychczas 91 spośród 193 państw członkowskich ONZ. Spośród 27 państw UE nie uczyniły tego dotąd tylko Hiszpania, Słowacja, Rumunia, Grecja i Cypr.
Autor: jak//gak / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: NATO