Papież Benedykt XVI unał, że obecny światowy kryzys ekonomiczny należy traktować także "jako próbę" i "wyzwanie". Słowa te padły w homilii w czasie mszy odprawianej w bazylice św. Piotra. Papież ponownie zaapelował o zaniechanie przemocy na Bliskim Wschodzie.
Podczas mszy w bazylice świętego Piotra z okazji obchodzonego w Nowy Rok przez Kościół Światowego Dnia Pokoju papież zapytał: - Czy jesteśmy gotowi odczytać ten kryzys w całej jego złożoności, jako wyzwanie na przyszłość, a nie tylko jako zagrożenie, na które należy udzielić krótkofalowej odpowiedzi?.
- Czy jesteśmy gotowi dokonać wspólnie głębokiej rewizji dominującego modelu rozwoju, aby skorygować go w zharmonizowany i dalekowzroczny sposób? - pytał dalej Benedykt XVI.
- W rzeczywistości - podkreślił papież - bardziej niż doraźne trudności finansowe wymagają tego ekologiczny stan zdrowia planety, a przede wszystkim kulturowy i moralny kryzys, którego symptomy od dawna widoczne są we wszystkich stronach świata.
Nawiązując do hasła tegorocznego 42. Światowego Dnia Pokoju "Zwalczanie ubóstwa drogą do pokoju" Benedykt XVI zaapelował, "aby zwalczyć niesprawiedliwe ubóstwo, które uciska tylu mężczyzn i kobiet i zagraża pokojowi wszystkich, należy odkryć na nowo umiar i solidarność, jako wartości ewangeliczne, a zarazem uniwersalne".
Apel o zaniechanie przemocy w Ziemi Świętej
Konieczne są - zaznaczył - "sprawiedliwość umiaru" i "mądre zarządzanie ograniczonymi bogactwami ziemi".
Papież modlił się o pokój w Ziemi Świętej zawierzając Maryi "głębokie pragnienie życia w pokoju, jakie płynie z serc znacznej większości Izraelczyków i Palestyńczyków, raz jeszcze wystawionych na niebezpieczeństwo przez masową przemoc, rozpętaną w Strefie Gazy w odpowiedzi na inną przemoc".
- Również przemoc, również nienawiść i nieufność są formami ubóstwa - może najstraszliwszymi - które należy zwalczać. Oby nie przeważyły! - powiedział. - W tej intencji w tych ponurych dniach zabrali głos pasterze tamtejszych Kościołów. Wraz z nimi i ich drogimi wiernymi, przede wszystkim z wiernymi małej, lecz żarliwej parafii w Gazie, składamy u stóp Maryi nasze zaniepokojenie o dzień dzisiejszy i obawy o przyszłość, ale również uzasadnioną nadzieję, że przy mądrym i dalekowzrocznym wkładzie wszystkich nie będzie można nie słuchać się nawzajem, nie wyjść sobie naprzeciw i udzielić konkretnej odpowiedzi na powszechne pragnienie życia w pokoju, bezpieczeństwie, godności - podkreślił Benedykt XVI.
Źródło: PAP