Świat

Papież na Anioł Pański o męczennikach

Świat

ReutersPodczas spotkania z wiernymi na Anioł Pański papież przypomniał postać św. Szczepana

- Chrześcijański męczennik godzi się w swym sercu na krzyż, na śmierć i przekształca ją w działanie miłości - powiedział podczas spotkania z wiernymi na Anioł Pański papież Benedykt XVI. Przypomniał też postać św. Szczepana, pierwszego chrześcijańskiego męczennika.

Papież podkreślił, że również obecnie powiększają się szeregi męczenników za wiarę. - Także dzisiaj z różnych części świata napływają nierzadko wiadomości o misjonarzach, kapłanach, biskupach, zakonnikach, zakonnicach i wiernych świeckich - prześladowanych, uwięzionych, torturowanych, pozbawionych wolności i takich, którym zabrania się korzystania z niej dlatego, że są uczniami Chrystusa i apostołami Ewangelii - mówił Benedykt XVI. - Czasem - dodał - cierpi się i umiera z powodu jedności z Kościołem powszechnym i wierności papieżowi.

Papież zwrócił uwagę na to, że chrześcijańskie męczeństwo jest "wyłącznie aktem miłości do Boga i do ludzi, włącznie z prześladowcami". - Dlatego my dzisiaj, podczas Mszy świętej, prosimy Pana, aby nauczył nas miłować również naszych nieprzyjaciół za przykładem Szczepana, który umierając modlił się za swych prześladowców - przypomniał Benedykt XVI.

Wezwał też do modlitwy "za tych, którzy cierpią za wierność Chrystusowi i Jego Kościołowi" i o to, by chrześcijanie umieli "odpowiedzieć nieprzyjaciołom rozbrajającą siłą prawdy i miłości".

Po polsku Benedykt XVI powiedział: "Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dzisiaj liturgia wspomina męczeństwo świętego Szczepana, pierwszego męczennika. Niech i w naszym życiu nie zabraknie świadectwa Słowu, które stało się Ciałem. Niech zawsze wspiera was moc Boża".

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters