ONZ wezwała do nuklearnego rozbrojenia


Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą do nuklearnego rozbrojenia państwa, która już tę broń posiadają i do zakończenia rozprzestrzeniania tej broni. Na nadzwyczajnym posiedzeniu RB pojawił się prezydent USA Barack Obama.

Rezolucja 1877 wzywa państwa, "by całkowicie respektowały zobowiązania wynikające ze stosownych rezolucji Rady Bezpieczeństwa". Ten fragment dokumentu - zauważa agencja AFP - jest zawoalowaną aluzją do Iranu i Korei Północnej.

W innej części zawarty jest apel do sygnatariuszy układu o nierozprzestrzeniania broni jądrowej (NPT) by się z niego wywiązywały, a to innych państw (jak np. Izrael) - by się do niego przyłączyły. Rada Bezpieczeństwa wezwała, by państwa powstrzymały się od wszelkich prób nuklearnych i dołączyły do traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT).

Wezwano też o wysiłków na rzecz rozwoju pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

Wojna atomowa nie może być wygrana

Najbliższe 12 miesięcy będzie absolutnie kluczowe dla określenia, czy ta rezolucja i nasze całościowe wysiłki, by zatrzymać rozprzestrzenianie i używanie broni jądrowej, odniosą sukces. Barack Obama

Według prezydenta Stanów Zjednoczonych, przemawiającego tuż po przyjęciu rezolucji, 2010 rok będzie kluczowy w podejmowaniu globalnych wysiłków na rzecz kontroli broni jądrowej. - Najbliższe 12 miesięcy będzie absolutnie kluczowe dla określenia, czy ta rezolucja i nasze całościowe wysiłki, by zatrzymać rozprzestrzenianie i używanie broni jądrowej, odniosą sukces - powiedział Obama.

- Wojna atomowa nie może być wygrana i nigdy nie powinna zostać rozpoczęta - powtórzył Obama słowa Ronalda Reagana, zwracając się do przywódców pozostałych 14 państw Rady.

Historyczne spotkanie

Obama przewodniczy czwartkowemu, historycznemu spotkaniu. Składająca się z 15 państw Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się na szczeblu szefów państw zaledwie po raz piąty od swego powstania w 1946 roku.

Stali członkowie Rady do USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Chiny. Pozostali członkowie wybierani są co dwa lata zgodnie z kluczem regionalnym.

Układy o broni masowego rażenia

NPT podpisało dotąd 189 państw. Nie zrobiły tego Indie i Pakistan, które mają broń jądrową, oraz Izrael, który, jak się uważa, także ją posiada, choć tego oficjalnie nie potwierdza. Korea Północna wycofała się z traktatu w 2003 roku.

CTBT został wynegocjowany w 1996 roku. Dotychczas podpisało go 179 państw, a 144 go ratyfikowały. Od przystąpienia do niego wstrzymuje się dziewięć krajów: Stany Zjednoczone, Chiny, Iran, Korea Północna, Egipt, Indonezja, Izrael, Indie i Pakistan. Są wśród nich te, które dysponują technologią jądrową, jak i te, które są podejrzewane o prowadzenie badań nad jej pozyskaniem.

Źródło: PAP