O czym mają rozmawiać w Bukareszcie?

Aktualizacja:

Kancelaria Prezydenta potwierdziła informacje tvn24.pl, że podczas szczytu NATO w Bukareszcie prezydent Lech Kaczyński będzie rozmawiał z Angelą Merkel. Politycy będą rozmawiać o problemie roszczeń niemieckich w Polsce, wspólnych przedsięwzięciach związanych z historią i współpracą w ramach UE. Polski prezydent będzie też usiłował przekonać kanclerz Niemiec do wyrażenia zgody na zaproszenie Ukrainy i Gruzji do kolejnego etapu integracji z NATO.

Spotkanie z Angelą Merkel będzie jednym z najważniejszych, jakie polski prezydent planuje podczas pobytu w Bukareszcie. W dniach 2-3 kwietnia odbędzie się tam szczyt NATO.

Z Merkel o NATO i roszczeniach...

Lech Kaczyński będzie usiłował wpłynąć na zmianę stanowiska Berlina w sprawie zaproszenia Ukrainy i Gruzji do MAP (Membership Action Plan) - kolejnego etapu integracji krajów-kandydatów z NATO. To przede wszystkim niemieckie weto powoduje, że przed szczytem w Bukareszcie nie udało się wśród członków Sojuszu osiągnąć konsensusu w tej sprawie.

W kwestiach dwustronnych prezydent najprawdopodobniej powróci do problemu roszczeń niemieckich w Polsce. Kaczyński będzie przekonywał Merkel, że istnieje potrzeba wydania wspólnego oświadczenia rządów Polski i Niemiec w tej sprawie.

Rozmowa z Angelą Merkel może nie należeć do najłatwiejszych (TVN24)
Rozmowa z Angelą Merkel może nie należeć do najłatwiejszych (TVN24)Rozmowa z Angelą Merkel może nie należeć do najłatwiejszych (TVN24)TVN24

Miałoby ono potwierdzać, że wszelkie roszczenia osób przesiedlonych z Polski do Niemiec o zwrot lub odszkodowanie za pozbawienie majątku, w tym nieruchomości, nie miały i nie mają podstaw prawnych w żadnym systemie prawnym, w tym w prawie międzynarodowym, prawie polskim i prawie niemieckim.

...historii i UE

Prezydent Kaczyński ma też, jeśli będzie ku temu okazja, poruszyć w rozmowie z Merkel kwestie związane z historią relacji polsko-niemieckich. Chodzi o projekt wspólnego podręcznika historii, polski przywódca będzie też zachęcał kanclerz Niemiec do współpracy w tworzeniu „Muzeum Wojny i Pokoju w XX wieku” w Gdańsku.

Prezydent może też poruszyć kwestię umożliwienia stronie polskiej prezentacji w Berlinie w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej obszernej wystawy poświęconej niemieckiej okupacji Polski.

Podczas spotkania pojawią się też kwestie związane ze współpracą polsko-niemiecką w obszarze unijnym, zwłaszcza na takich płaszczyznach jak Europejska Polityka Sąsiedztwa, budżet UE czy reforma Wspólnej Polityki Rolnej.

Pracowita wizyta Kaczyńskiego

Polski prezydent planuje też podczas szczytu NATO szereg innych spotkań z przywódcami państw członkowskich. Lista rozmówców nie należy do krótkich: prezydent Francji Nicolas Sarkozy, prezydent Rumunii Traian Basescu, premier Belgii Yves Leterme, premier Holandii Jan Peter Balkenende, premier Luksemburga Jean Claude Juncker oraz premier Kanady Stephen Harper.

Okazją do dwustronnych spotkań będą przerwy w obradach plenarnych Rady Północnoatlantyckiej, skupiającej szefów delegacji krajów członkowskich NATO, oraz robocze obiady i kolacje.

Priorytety polskiej delegacji

Z polskiego punktu widzenia, najważniejsze problemy, które pojawią się podczas rozmów w Bukareszcie, to kwestia włączenia Ukrainy i Gruzji do Planu Działań na Rzecz Członkostwa (MAP), operacja w Afganistanie, przyszłość Kosowa, udział NATO w obronie przeciwrakietowej oraz bezpieczeństwo energetyczne.

W strategicznym interesie Polski jest zacieśnianie więzi między Ukrainą i Gruzją, a Sojuszem. Wobec weta części członków NATO dla zaproponowania byłym republikom radzieckim MAP już w Bukareszcie, polska delegacja będzie dążyła, aby przynajmniej wyznaczono na przyszłość konkretny termin przyjęcia Ukrainy i Gruzji do Planu.

Polska popiera też rozwój prac w dziedzinie obrony przeciwrakietowej na forum Sojuszu. Polityczne decyzje szczytu w Bukareszcie powinny zapoczątkować większe zaangażowanie NATO w tej dziedzinie. Podobnych mocnych deklaracji Polska oczekuje w sprawie wypracowania spójnej polityki NATO bezpieczeństwa energetycznego.

Więcej o szczycie NATO w Bukareszcie (2-4 kwietnia) w Raporcie Specjalnym tvn24.pl już w środę.

Źródło: tvn24.pl, CNN