Nowe życie wyrośnie w probówce

Aktualizacja:
 
Zdaniem genetyków, syntetyczne życie powstanie jeszcze w tym rokusxc.hu

Niebawem w laboratorium może powstać zupełnie nowe życie. Naukowcy potrafią już bowiem stworzyć od podstaw sztuczny genom - pisze "Rzeczpospolita".

Człowiekiem, który ogłosił te rewelacje jest genetyk Craig Venter, który w jednym z wywiadów powiedział: - Od czytania kodu genetycznego ruszamy w kierunku jego zapisywania.

Co to oznacza? Otóż jest to najważniejszy krok w kierunku stworzenia zupełnie nowych organizmów - zaczynając od sztucznej bakterii. Kiedy do tego dojdzie? Zdaniem Ventera, właściciela firmy The Institute for Genomic Research, w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Postęp w badaniach biomedycznych ma swoje ciemne strony, w postępie nauk kryje się pewne zagrożenie. Dr Eckard Wimmer, stworzył od podstaw wirus polio

Wymiana softu

Oficjalnym i szczytnym celem tych badań jest stworzenie takich organizmów, które dosłownie produkowałyby substancje (a w przyszłości i organy), trudno osiągalne znanymi dotąd metodami. Przykładowo, odpowiednio zaprogramowana bakteria mogłaby wytwarzać szczepionki, leki a nawet paliwo, podaje "Rz".

Teoretycznie wystarczy wiedzieć, w jaki sposób zaprogramować taką bakterię, a następnie wszczepić jej odpowiedni genom, który Craig Venter nazywa "oprogramowaniem". - Możemy zmienić organizm, zmieniając software życia - mówi.

– Dla mnie życie jest jak maszyna z programem komputerowym. Nic więcej nie trzeba. Ale wiem, że nie wszyscy podzielają ten pogląd – dodaje dr Albert Libchaber. Jemu udało się już stworzyć prymitywną komórkę w pęcherzyku tłuszczu, nazywaną przez niego "biologiczną maszyną".

Realne zagrożenie

Manipulacja genami prowadząca do końca świata to częsty motyw książek science-fiction. Ale jak wiele przesady jest w tym, co czytamy? Okazuje się, że wcale nie tak dużo.

Otóż teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby w którymś z laboratoriów powstał "super wirus" czy specjalnie zmodyfikowana bakteria, których nie uda się opanować. Dr Eckard Wimmer stworzył już od podstaw wirusa polio odpowiedzialnego za chorobę Heinego-Medina ostrzega: - Zrobiliśmy to, aby udowodnić, że jest to możliwe. Teraz ludzie muszą się nad tym zastanowić.

- Postęp w badaniach biomedycznych ma swoje ciemne strony, w postępie nauk kryje się pewne zagrożenie - podkreślił Wimmer.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu