Niemcy nie chcą już płacić za zjednoczenie

Aktualizacja:
 
Niemcy nie chcą już płacić za zjednoczenieTVN24.pl

17 lat po zjednoczeniu dwie trzecie Niemców chce zniesienia dopłaty solidarnościowej - wynika z sondażu Berlińskiego Instytutu „Forsa”. Opłata została wprowadzona w roku 1991 by pokryć koszty zjednoczenia i programu odbudowy gospodarki i infrastruktury we wschodnich Niemczech.

Co zaskakujące także połowa zapytanych obywateli z terenów Byłego NRD wschodnich Niemczech twierdzi, że dopłata solidarnościowa powinna prędko być zniesiona.

72 proc. obywateli zachodnich i 47 proc. wschodnich landów opowiada się z zniesieniem dopłaty - podaje tygodnik "Der Spiegel".

Również prezydent federalnego związku niemieckiego przemysłu Jurgen Thumann żąda zaprzestania pobierania dopłaty solidarnościowej. Podkreśla jednak, że „nie chodzi o przerwanie całego programu odbudowy gospodarki i infrastruktury b. NRD. I przekonuje, że dopłata powinna być zniesiona, ponieważ „jest ona używana do zapychania dziur budżetowych”.

Dyskusja o zgodność dopłaty z konstytucją toczy się w Niemczech od kilku lat. W zeszłym roku związek podatników odwołał się w tej kwestii do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.

Dopłata to obecnie 5,5 proc. podatku dochodowego lub podatku od osób prawnych.

mag

Źródło: "Der Spiegel", IAR

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl