Niemcy mają problem. Lotnisko siedem miesięcy później i droższe o 1,2 mld euro

Budowa lotniska imWikipedia

Po raz drugi w tym roku ogłoszono opóźnienie w budowie nowego lotniska pod Berlinem. Według ostatnich doniesień otwarcie portu lotniczego im. Willy'ego Brandta nastąpi 27 października 2013 roku. Oznacza to kolejne siedem miesięcy opóźnienia.

Od planów otwarcia tego portu lotniczego 3 czerwca br. musiano odstąpić, ponieważ trzy tygodnie przed tym terminem okazało się, że niesprawny był system ochrony przeciwpożarowej. Obecnie oficjalnie potwierdzono, że i podany wtedy nowy termin 17 marca 2013 roku jest nie do utrzymania. Najnowsze raporty techniczne wskazują, że niesprawny system ochrony przeciwpożarowej nie był jedynym powodem opóźnień, a na cztery tygodnie przed pierwotnym terminem otwarcia lotnisko było gotowe do spełniania wszystkich swych funkcji tylko w 56 proc. Bez zarzutu nie funkcjonował m.in. system odprawy bagażowej, a w planach brakowało ważnych danych. 1,2 mld euro droższe - Koszty inwestycji wzrosły wskutek opóźnienia w realizacji budowy o ok. 1,2 mld euro w stosunku do początkowo zakładanych wydatków - powiedział w piątek szef portu lotniczego im. Willy'ego Brandta, Rainer Schwarz. Ostatecznie nowy port lotniczy będzie kosztował ok. 4,3 mld euro. Udziałowcami spółki budującej lotnisko są kraje związkowe Berlin i Brandenburgia oraz niemieckie państwo. Premierzy Berlina i Brandenburgii, Klaus Wowereit i Matthias Platzeck (obaj SPD), obawiają się, że problemy z budową lotniska odbiją się niekorzystnie na ich politycznej karierze. Budowa lotniska rozpoczęła się ponad sześć lat temu. To największa inwestycja infrastrukturalna w Niemczech ostatnich lat.

27 mln pasażerów rocznie Nowe berlińskie lotnisko, powstające w Brandenburgii na południe od Berlina w pobliżu dawnego lotniska Schoenefeld, ma zastąpić zamknięty cztery lata temu Tempelhof oraz pełniący obecnie funkcję głównego berlińskiego portu lotniczego Tegel na północy miasta.

Ma obsługiwać 27 milionów pasażerów rocznie i będzie tym samym trzecim co do wielkości po Frankfurcie nad Menem i Monachium portem lotniczym w Niemczech. Dyrekcja nowego lotniska zabiega także o polskich pasażerów, szczególnie z położonego w pobliżu granicy Szczecina.

Autor: jak//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia