Władimir Putin zostanie uhonorowany prestiżową nagrodą Kwadrygi - poinformowały w sobotę niemieckie media. Dzień później ich rosyjskie odpowiedniki podkreślają, że Niemcy uznali, iż Putin modernizuje Rosję w "duchu Piotra Wielkiego". Jak poinformował w sobotę dziennik "Sueddeutsche Zeitung", decyzja o przyznaniu nagrody nie była całkiem jednomyślna w kuratorium nagrody.
Nagroda Kwadrygi przyznawana jest od 2003 roku przez stowarzyszenie Werkstatt Deutschland politykom i instytucjom, które mogą "służyć za wzór" i "wyznaczają kierunek na przyszłość". Wręczenie nagród odbywa się tradycyjnie 3 października - w Dniu Niemieckiej Jedności.
W sprawach wewnętrznych wprowadził i zapewnia stabilność poprzez połączenie dobrobytu, gospodarki i tożsamości Uzasadnienie przyznania nagrody Putinowi
"Obliczalność idąca w parze z wytrwałością, wiarygodność idąca w parze ze zdolnościami komunikacyjnymi cechują charakter Władimira Putina. W sprawach wewnętrznych wprowadził i zapewnia stabilność poprzez połączenie dobrobytu, gospodarki i tożsamości" - napisano w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu wyróżnienia.
Kuratorium nagrody wyraża przekonanie, że Putinowi poświęcone będą rozdziały ksiąg historycznych, jako osobistości "wyznaczającej kierunek na przyszłość zgodnie z tradycją Piotra Wielkiego".
Według "Sueddeutsche Zeitung" przeciwko uhonorowaniu Putina wypowiedział się zasiadający w kuratorium przewodniczący partii Zielonych Cem Ozdemir. Według rzecznika stowarzyszenia Werkstatt Deutschland Ozdemir miał wstrzymać się od głosu w sprawie przyznania nagrody premierowi Rosji.
Nagroda dla istotnych
Nazwa nagrody - Kwadryga - nawiązuje do rzeźby przedstawiającej zaprzężony w cztery konie rydwan na Bramie Brandenburskiej, będącej symbolem podziału, a po 1989 roku zjednoczenia Niemiec i Europy.
Na wyróżnienie składa się statuetka kwadrygi wzorowana na rzeźbie z Bramy Brandenburskiej oraz nagroda pieniężna w kwocie 25 tys. euro. W poprzednich latach laureatami nagrody byli m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, były prezydent Czech Vaclav Havel, ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow, były kanclerz Niemiec Helmut Kohl, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker czy prezydent Izraela Szimon Peres.
Źródło: PAP, RIA Novosti