Około czterystu nielegalnych imigrantów z Afryki dopłynęło w czwartek do hiszpańskiej Teneryfy. Dzień wcześniej Unia Europejska zaostrzyła prawo imigracyjne. Tymczasem w piątek przypada Międzynarodowy Dzień Uchodźcy.
Część uchodźców, którym udało się dotrzeć na Teneryfę, wymagała natychmiastowej pomocy medycznej i została odwieziona do szpitala. Aż pięćdziesięcioro z nich to dzieci.
Każdego roku na drewnianych łodziach z Afryki do Hiszpanii poprzez wyspę Teneryfę próbuje się przedostać kilka tysięcy uchodźców. Z powodu fatalnych warunków panujących na łodziach, a także sztormów, wielu z nich nigdy nie dociera do celu.
PE zaostrzył prawo
W środę Parlament Europejski poparł krytykowaną przez lewicę i obrońców praw człowieka dyrektywę w sprawie wspólnych zasad wydalania nielegalnych imigrantów z UE. Przyjęto, że władze będą mogły przetrzymywać nielegalnych imigrantów w specjalnych ośrodkach przez sześć miesięcy. Okres ten będzie mógł być wydłużony maksymalnie do 18 miesięcy w szczególnych przypadkach, np. gdy istnieje ryzyko ucieczki.
Organizacje zajmujące się uchodźcami ostro krytykowały unijną dyrektywę, wskazując, że przewidziany w niej długi okres zatrzymania jest dłuższy niż przewiduje obecnie prawo dwóch trzecich krajów UE. Zdaniem obrońców praw człowieka, zapisany w dyrektywie limit zachęci kraje do dłuższego przetrzymywania nielegalnych imigrantów.
Komisja Europejska szacuje, że obecnie na terenie UE przebywa co najmniej 8 mln nielegalnych imigrantów, z czego ponad połowa przyjechała legalnie. W pierwszej połowie zeszłego roku zatrzymano w UE ponad 200 tys. nielegalnych imigrantów, z czego blisko 90 tys. - wydalono.
Święto uchodźców
W piątek przypada Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. Święto to obchodzone jest przez ONZ od 2001 roku. W Polsce od 1992 roku status uchodźcy otrzymało ponad 3 tys.
cudzoziemców.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Reuters