Nie wpuścili prezydenta przez... napis na samolocie

 
Macedoński samolot non grata w GrecjiSXC

Wizyta na najwyższym szczeblu została odwołana, bo prezydent miał... niewłaściwy samolot. Przynajmniej zdaniem gospodarzy. Macedonia to część Grecji - stwierdzili Grecy i nie wpuścili prezydenckiego samolotu z napisem "Rząd Macedonii".

"Litwo, ojczyzno moja" w pomnikowym dziele polskiej literatury kontrowersji nie budzi. A napis "Rząd Macedonii" na macedońskim samolocie - i owszem. W Grecji. Prezydent Macedonii Branko Crwenkowski odwołał przez to wizytę w Atenach.

- Władze greckie odmówiły zgody na lądowanie w Atenach samolotu rządu macedońskiego, używanego także przez prezydenta, gdyż maszyna ma napis "Rząd Macedonii" - głosi komunikat służb prasowych macedońskiego prezydenta. Crwenkowski miał uczestniczyć 13 czerwca w Atenach w szczycie państw Europy południowo-wschodniej.

Grecy: Macedonia jest nasza. Aleksander Wielki też

O co chodzi Grekom? Ich zdaniem nazwa Macedonia zarezerwowana jest dla historycznego regionu Grecji. To z Macedonii pochodzi Aleksander Wielki, który dwadzieścia trzy wieki temu podbił pół ówczesnego świata. Grecy nie chcą oddać jednego z największych wodzów w historii ludzkości obecnym Macedończykom, którzy - co gorsze - są ludem pochodzenia słowiańskiego. Czyli ze starożytnymi mieszkańcami ojczyzny Aleksandra niewiele mają wspólnego.

W ONZ oficjalna nazwa państwa to Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. Także NATO i Unia Europejska używają akronimu FYROM, od długiej nazwy w brzmieniu angielskim. Władze w Skopje używają nazwy Macedonia w kontaktach dwustronnych z USA, Rosją, Kanadą i Chinami.

Przepychanki macedońsko-greckie

Jest to już kolejny incydent na linii Ateny-Skopje. Przed paroma dniami macedońskie władze nie wyraziły zgody na swobodny przejazd żołnierzy greckich, zmieniających swych kolegów w siłach wielonarodowych KFOR w Kosowie. Według sztabu generalnego greckiej armii macedońskie władze odmówiły kolumnie wjazdu, tłumacząc, że oficerowie nie mają paszportów. Zablokowana na granicy jednostka - 50 pojazdów i 140 żołnierzy - musiała zawrócić.

Grecki rząd z kolei zablokował podczas kwietniowego szczytu NATO w Bukareszcie otwarcie negocjacji w sprawie przyjęcia Macedonii do Sojuszu. Zapowiedział utrzymanie tego stanowiska dopóki nie zostanie uregulowana kwestia polityczno-semantyczna, dotycząca jej nazwy, która brzmi identycznie jak nazwa wysuniętej najdalej na północ greckiej prowincji.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: SXC