NATO zbiera się w Bukareszcie

Aktualizacja:

Szefowie państw i rządów państw NATO, goście z innych krajów oraz przedstawiciele największych międzynarodowych instytucji. Wieczorem inauguracja szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Stolica Rumunii zamieni się na trzy dni w polityczną stolicę świata. Pod względem liczby zaproszonych gości, będzie to największy w historii szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. Główne tematy obrad? Rozszerzenie NATO i losy operacji ISAF w Afganistanie.

Na szczycie w Bukareszcie będzie miejsce i czas zarówno na oficjalne, jak i nieformalne konsultacje pomiędzy szefami krajów członkowskich NATO, a także z zaproszonymi przywódcami innych państw. Podczas sesji Rady Północnoatlantyckiej oficjalnie głos zabiorą szefowie delegacji (prezydent lub premier, w zależności od kraju). Dużo więcej można ustalić w kuluarach, podczas roboczych kolacji i obiadów, w rozmowach w cztery oczy.

POLSKIE INTERESY NA SZCZYCIE - CZYTAJ WIĘCEJ

Początek w środę wieczorem, koniec w piątek

Obradom przewodniczył będzie sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer (TVN24)
Obradom przewodniczył będzie sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer (TVN24)Obradom przewodniczył będzie sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer (TVN24)

Jak będzie przebiegał szczyt w Bukareszcie? Rozpocznie się 2 kwietnia wieczorem – obiadem roboczym z udziałem przywódców państw NATO. Główne obrady zaplanowano na 3 kwietnia. Odbędą się wówczas: sesja Rady Północnoatlantyckiej (NAC); sesja Rady Północnoatlantyckiej z państwami zaproszonymi do członkostwa; roboczy lunch Rady Partnerstwa Euroatlantyckiego (EAPC) z udziałem przedstawiciela UE; odrębne spotkanie w sprawie Afganistanu z udziałem państw zaangażowanych w operację ISAF. Główny dzień szczytu zakończy wieczorem uroczyste przyjęcie (zapewne z udziałem małżonek przywódców). 4 kwietnia – to posiedzenia Komisji NATO-Ukraina oraz Rady NATO-Rosja. Szczyt zakończy się obiadem wydawanym przez Prezydenta Rumunii.

NATO na Bałkanach, Wschodzie i w Afganistanie

Na czym swoją uwagę skupią uczestnicy spotkania? Jakie będą główne tematy obrad oficjalnych i spotkań nieformalnych?

Po pierwsze – rozszerzenie NATO. Sojusz zaprosi do swych struktur państwa tzw. Trójki Adriatyckiej, czyli Albanię, Chorwację i Macedonię. Ewentualny problem może być tylko w przypadku tej ostatniej – z powodu sporu o nazwę państwa (sprzeciw Greków).

NATO IDZIE NA BAŁKANY - CZYTAJ WIĘCEJ

JAK ROZSZERZAŁO SIĘ NATO - CZYTAJ WIĘCEJ

Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub kilka z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uważana za napaść przeciwko nim wszystkim; wskutek tego zgadzają się one na to, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, każda z nich (...) udzieli pomocy Stronie lub Stronom tak napadniętym... Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub kilka z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uważana za napaść przeciwko nim wszystkim; wskutek tego zgadzają się one na to, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, każda z nich (...) udzieli pomoc

SPÓR W NATO O GRUZJĘ I UKRAINĘ - CZYTAJ WIĘCEJ

Po trzecie – operacja NATO w Afganistanie. Głównym zadaniem szczytu będzie przyjęcie Strategicznego Planu Polityczno-Wojskowego ws. Afganistanu oraz deklaracji-przesłania do opinii publicznej dla wsparcia działań NATO. Chodzi o poprawę wizerunku zaangażowania Sojuszu w Afganistanie oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większego wkładu ze strony wspólnoty międzynarodowej i samych sojuszników.

MISJA NATO W AFGANISTANIE - CZYTAJ WIĘCEJ

Przywódcy państw NATO będą też rozmawiać na temat rozwoju sytuacji w Kosowie, o konieczności poprawy współpracy z UE, na temat zaangażowania się NATO w tworzenie systemu obrony przeciwrakietowej. Rumuńscy gospodarze naciskali na podjęcie tematu bezpieczeństwa energetycznego – niewykluczone, że zostanie przyjęta deklaracja polityczna w sprawie roli NATO w tym obszarze. Część członków Sojuszu oraz sekretarz generalny NATO mogą usiłować przekonać resztę uczestników szczytu do dyskusji na temat nowej koncepcji strategicznej Sojuszu.

Wśród gości Putin, Karzaj i Ban Ki-Moon

Podczas obrad na temat operacji NATO w Afganistanie, do szefów państw i rządów krajów NATO i państw partnerskich uczestniczących w siłach ISAF, dołączą prezydent Afganistanu Hamid Karzaj, sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon i przedstawiciele dużych międzynarodowych organizacji działających w Afganistanie, m.in. UE i Banku Światowego. Ma to pokazać poparcie społeczności międzynarodowej dla Afganistanu, nie tylko na płaszczyźnie wojskowej, ale także ekonomicznej i politycznej.

Bardzo ważnym punktem szczytu będzie spotkanie Rady NATO-Rosja. Po raz pierwszy na najwyższym szczeblu, bo z udziałem prezydenta rosyjskiego. Sojusznicy spodziewają się, że Putin swoją obecność w Rumunii zechce wykorzystać jako okazję do wpływania na decyzje NATO w sprawie obrony przeciwrakietowej oraz Ukrainy i Gruzji.

Rekordowy szczyt NATO

Oficjalne logo szczytu NATO w Bukareszcie
Oficjalne logo szczytu NATO w BukareszcieOficjalne logo szczytu NATO w Bukareszcie

Takie spotkania z udziałem przywódców państw NATO w ostatniej dekadzie odbywały się co dwa lata. Po raz trzeci z rzędu Sojusz za miejsce obrad obrał stolicę byłego państwa komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Ostatni szczyt NATO odbył się w stolicy Łotwy, Rydze w listopadzie 2006. Następne spotkanie, szczególnie uroczyste, bo w 60. rocznicę podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego, zaplanowano już na wiosnę 2009 r. Odbędzie się w Niemczech (Berlin) lub Francji (Paryż lub Strasbourg).

HISTORIA SZCZYTÓW NATO - CZYTAJ WIĘCEJ

Obrady w Bukareszcie będą pod kilkoma względami rekordowe. Na szczyt zaproszono rekordową liczbę gości - 6500 delegatów i dziennikarzy. W organizację spotkania zaangażowano rekordową liczbę personelu - 30 000 ludzi. Wreszcie kompleks budynków, w którym dojdzie do obrad (Parliament Palace, dawniej rezydencja Nicolae Ceausescu), jest drugim pod względem wielkości, po Pentagonie, miejscem szczytu NATO.

Obrady w stolicy Rumunii zapiszą się w historii Sojuszu także z innego powodu. NATO oficjalnie uruchomi własny kanał telewizyjny w internecie. Jego celem ma być poprawa wizerunku Sojuszu wśród opinii międzynarodowej, większe zrozumienie roli NATO, jego operacji i misji. Telewizja NATO to rezultat bliskiej współpracy pomiędzy strukturami Sojuszu a rządem Danii.

Grzegorz Kuczyński, Maciej Tomaszewski

Źródło: tvn24.pl