Harvard po raz pierwszy stracił pozycję lidera w publikowanym od 8 lat rankingu najlepszych światowych uczelni wyższych magazynu "Times Higher Education". Nowym liderem jest California Institute of Technology, który uzyskał najwyższą notę - 94,8 punktów. Uczelnia wygrała, bo ma najlepszą naukową reputację ze wszystkich.
Poziom Harvarda, najbogatszej uczelni świata, nie pogorszył się, to raczej California Institute of Technology tak bardzo zyskała na jakości.
- W ubiegłym roku różnica pomiędzy Harvardem a Caltech była minimalna. Tym razem kalifornijskiej uczelni zwycięstwo zapewnił głównie 16-procentowy wzrost przychodów z badań naukowych – ujawnił powody zmiany lidera rankingu Phil Baty, jeden z redaktorów londyńskiego magazynu "Times Higher Education", który od 8 lat śledzi wyższe uczelnie na rynku.
Ranking najlepszych światowych uczelni wyższych jest jednym z najbardziej prestiżowych. Powstaje na podstawie danych dostarczanych przez agencję Reuters, która na potrzeby rankingu m.in. przeczesuje 6 milionów artykułów w czasopismach naukowych opublikowanych w ciągu pięciu lat, a następnie wylicza ile razy były cytowane przez innych badaczy.
Ranking, w przeciwieństwie do innych, stawia przede wszystkim na reputację, a nie na zarobki. Bierze się w nim pod uwagę przede wszystkim system nauczania, ilość i jakość badań, wysokość stypendium, międzynarodowe kariery pracowników i studentów oraz ilu ma doktorantów.
Mało studentów, dużo Nobli
Wygrała mała prywatna uczelnia z Pasadeny - California Institute of Technology, która ma zaledwie 2175 studentów, ale za to jej absolwenci zdobyli 32 nagrody Nobla. Największy nacisk kładzie się tam na matematykę, nauki przyrodnicze i techniczne. Jak pisze "Forbes", Caltech przyciąga najlepszych studentów i wykładowców w USA. Uczelnia administruje również i zarządza Laboratorium Napędu Odrzutowego, głównym centrum badań kosmicznych NASA.
Drugim miejscem w rankingu podzieliły się Uniwersytet Harvarda i Uniwersytet Stanforda. Do czołowej piątki dostały się także Uniwersytet Oksfordzki i Uniwersytet Princeton. Cambridge znalazł się na szóstej pozycji.
Amerykanie dominują
W tym roku ranking zdominowany jest przez amerykańskie szkoły. Zajęły 75 miejsc wśród najlepszych 200, z czego aż siedem jest w pierwszej dziesiątce. Z USA konkurować mogła tylko Wielka Brytania – ma drugie odległe miejsce z 32 uczelniami w pierwszej 200-tce i trzema w 10-tce najlepszych.
Ponieważ po raz pierwszy plebiscyt został rozszerzony do 400. miejsc, znalazły się w nim dwie polskie uczelnie. Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski uplasowały się w ostatniej setce: UJ jest na 318 miejscu, UW – na 348.
Tu można zobaczyć pełną listę rankingu: www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/2011-2012/top-400.html
am
Czołówka rankingu 400. najlepszych uczelni świata:
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe