Wyznawcy islamu na całym świecie rozpoczęli obchody ramadanu. W Indonezji towarzyszy im smutek z powodu silnego trzęsienia ziemi, a w Iraku - wzmożona czujność.
Przestrzeganie ramadanu jest jednym z pięciu filarów islamu - obok wyznania wiary, modlitwy pięć razy dziennie, praktykowania jałmużny i pielgrzymki do Mekki.
Od wschodu do zachodu słońca, przez okrągły miesiąc wierni nie mogą jeść, pić ani uprawiać seksu.
Ramadan został ustanowiony na pamiątkę objawienia Koranu. Właśnie w dziewiątym miesiącu muzułmańskiego kalendarza archanioł Gabriel miał ukazać się Mahometowi.
Rozpoczęcie ramadanu następuje wtedy, gdy gołym okiem da się zaobserwować księżyc w nowiu - stąd różnice w terminie w zależności od państw.
W Indonezji, największym państwie muzułmańskim świata, początek ramadanu nastąpił dzień po tragicznym trzęsieniu ziemi. Wstrząsy miały siłę 8,4 stopni w skali Richtera. Zginęło co najmniej 10 osób, a kilkaset zostało rannych.
Część radykalnych grup działających w Indonezji zapowiedziała ataki na bary, dyskoteki i inne lokale rozrywkowe, które nie pozostaną zamknięte podczas ramadanu.
W Afganistanie talibowie zapowiedzieli nową kampanię przeciwko siłom rządowym i międzynarodowym, w tym ataki samobójcze.
Także w Egipcie zaostrzono środki bezpieczeństwa w pobliżu największych atrakcji turystycznych.
W Strefie Gazy Palestyńczycy po raz pierwszy obchodzą ramadan pod rządami islamskiego Hamasu, który zapowiedział z tej okazji uwolnienie 84 jeńców.
Prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush złożył muzułmanom w USA i na świecie życzenia w okazji ramadanu. - Niech święte dni ramadanu przypomną nam wszystkim o wielkiej potrzebie współczucia i miłosierdzia - powiedział przywódca USA.
Amerykańskie dowództwo w Iraku zapowiedziało, że w ciągu ramadanu będzie uwalniać co najmniej 50 irackich więźniów dziennie. Mieszkańcy Bagdadu obawiają się eskalacji przemocy, dlatego siły bezpieczeństwa wzmocniły środki prewencyjne.
Źródło: APTN, PAP