Zależy nam na przełamaniu impasu między UE a Wielką Brytanią, chcemy przewidywalności dla naszych obywateli i przedsiębiorców - powiedział przed rozpoczęciem nieformalnej kolacji unijnych liderów w Salzburgu premier Mateusz Morawiecki.
19 września w Salzburgu odbyła się kolacja unijnych liderów zorganizowana przez pełniącą przewodnictwo w Radzie UE Austrię.
Premier chce "przełamać impas"
Premier ocenił, że w kwestii brexitu rysują się na horyzoncie trudne scenariusze. - Chcemy zapewnić przewidywalność dla naszych obywateli, przedsiębiorców - zaczął premier Morawiecki.
- Próbujemy te dwie strony, tę bardzo czasami nerwową dyskusję i trudne negocjacje wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jakoś łagodzić, mitygować - powiedział. - Rzeczywiście zależy nam na przełamaniu tego impasu między UE a Wielką Brytanią - podkreślił Morawiecki.
Mówiąc o problemie migracji, szef polskiego rządu zauważył, że Polska ma, po Finlandii, najdłuższą lądową granicę zewnętrzną UE. - Pokazujemy, jaka jest nasza skuteczność w ochronie granic zewnętrznych i cieszymy się z tego, że nasze racje są coraz bardziej wyraźnie przyjmowane przez wiele krajów - dowodem na to są konkluzje RE z czerwca, dość niespodziewane dla bardzo wielu obserwatorów naszej sceny europejskiej - ocenił Morawiecki.
"Nie przyjmujemy uchodźców"
Premier przypomniał, że poprzedni rząd zgodził się na mechanizm przymusowej relokacji uchodźców. - My postawiliśmy stanowcze weto, to Polska jako suwerenny kraj ma decydować o tym, kogo zgadzamy się przyjąć, a kogo nie - powiedział premier.
- Decydujemy się nie przyjmować uchodźców i to jest nasza suwerenna decyzja. Została przyjęta na RE w czerwcu między innymi dzięki temu, że zbudowaliśmy mocną, dobrą koalicję - dodał.
Szef rządu podkreślił, że na marginesie wszystkich szczytów obecnie coraz częściej rozmawia się o budżecie UE. - Budżet najprawdopodobniej trudno będzie uchwalić za tej kadencji PE i KE, ale rozmowy trwają i cieszę się, że one się posuwają w dobrym kierunku względem tych pierwotnych propozycji KE - oświadczył Morawiecki.
Autor: asty / Źródło: TVN24 PAP