Komunistyczny Związek Młodzieży kwestionuje ludobójstwo i zbrodnię komunizmu przeciwko ludzkości - takie zawiadomienie złożył w prokuraturze czeski senator Jirzi Oberfalzer wraz z szefem policji i dyrektorem Instytutu Informacyjnego. Młodzi komuniści negują na swojej stronie internetowej odpowiedzialność ZSRR za zbrodnię katyńską.
Komunistyczny Związek Młodzieży (KSM) twierdzi, że dowody świadczące o tym, że mord polskich oficerów zleciło kierownictwo ZSRR, zostały sfałszowane. - Falsyfikacja sprawy katyńskiej jest tym bardziej haniebna, że uczestniczy w niej antykomunistyczna administracja Rosji z (premierem Władimirem - red.) Putinem i (prezydentem Dmitrijem - red.) Miedwiediewem na czele - głosi jeden z artykułów.
Zagrożenie dla demokracji
Oberfalzer jest oburzony tym, że młodzieżówka komunistyczna nadal uważa za prawdziwe dokumenty Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych (NKWD) i powtarza to, co przez dziesiątki lat o Katyniu mówił Związek Radziecki.
Zdaniem senatora skandaliczne jest przypisywanie przez KSM mordu dokonanego na polskich oficerach nazistom. Szczególnie - jak podkreśla - po oficjalnych przeprosinach złożonych przez przedstawicieli władz Rosji.
- Jakiekolwiek aprobowanie, usprawiedliwianie, czy zacieranie prawdy o zbrodniach, które popełniono przeciw ludzkości i przeciw demokracji, zagraża demokracji. Jeśli państwo demokratyczne nie będzie zdecydowanie i zrozumiale występować przeciwko takim czynom, to może dojść do fatalnych skutków, które znamy z przeszłości - powiedział Oberfalzer.
Sprawa dla prokuratora
W związku z treścią strony internetowej czeskiej młodzieżówki komunistycznej w środę po południu Oberfalzer złożył doniesienie do prokuratury. Mowa jest w nim o kwestionowaniu ludobójstwa oraz zbrodni komunizmu przeciwko ludzkości przez KSM. W Czechach za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.
Oprócz senatora Oberfalzera na zawiadomieniu podpisali się były komendant główny czeskiej policji Stanislav Novotny i szef Instytutu Informacyjnego, nowopowstałego ośrodka analiz politycznych, Petr Cibulka.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Katyńskie