Miliarder zapłaci, dziennikarze zbiorą rewelacje Snowdena w jednym portalu

Rusza portal publikujący materiały Edwarda SnowdenaCC BY Wikipedia | TheWikiLeaksChannel

Na portalu "The Intercept" publikowane będą materiały oparte na informacjach przekazanych mediom przez byłego współpracownika CIA i NSA, Edwarda Snowdena. Jego założycielami są dziennikarze, którzy z nim współpracowali. Zapowiadają, że zajmą się również dziennikarstwem śledczym na szerszą skalę.

Portal "The Intercept" założyło dwoje dziennikarzy, z którymi już wcześniej kontaktował się Snowden - współpracownik dziennika "Guardian" Glenn Greenwald oraz amerykańska dokumentalistka i producentka Laura Poitras, oraz niezależny dziennikarz śledczy Jeremy Scahill.

Dziennikarstwo śledcze na szeroką skalę

W zamyśle twórców portal będzie początkowo koncentrował się na ujawnianiu kolejnych informacji przekazanych przez Snowdena, ale z czasem zajmie się dziennikarstwem śledczym na szerszą skalę. "The Intercept" ma zająć się problemami związanymi z korupcją, nadużywaniem prawa, naruszaniem praw obywatelskich oraz nierównościami społecznymi.

Autorzy pierwszego opublikowanego tekstu twierdzą, że amerykański wywiad przy wyborze celów dla ataków dronów sugerował się wynikami elektronicznej inwigilacji. Natomiast tożsamość osób, które miały być celem, nie była potwierdzana przez agentów w terenie, co prowadziło często do śmierci niewinnych osób. Zamieszczono również wykonane z powietrza zdjęcia central amerykańskich tajnych służb w wysokiej rozdzielczości.

250 mln dolarów dla "The Intercept"

Projekt finansowany jest przez miliardera, współzałożyciela portalu aukcyjnego eBay, Pierre'a Omidyara, który od lat angażuje się w rozwijanie dziennikarskich inicjatyw. W ubiegłym roku ogłosił, że zrezygnował z kupna dziennika "Washington Post" i przeznaczy 250 mln dolarów na portal Glenna Greenwalda.

Edward Snowden, który ujawnił globalne programy inwigilacji amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), pracował dla CIA w przedstawicielstwie USA przy ONZ w Genewie w latach 2007-2009. Dokumenty przekazane mediom przez Snowdena sugerują, że wielkie amerykańskie i brytyjskie firmy sektora technologii informatycznych współpracowały ze służbami wywiadowczymi swoich krajów.

Autor: jlo//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY Wikipedia | TheWikiLeaksChannel