Miedwiediew już w Jednej Rosji. Odebrał legitymację


Dmitrij Miedwiediew wstąpił we wtorek do Jednej Rosji. W końcu kwietnia obecny rosyjski premier oznajmił, że stanie na czele tej rządzącej formacji zastępując na tym stanowisku nowego-starego prezydenta Władimira Putina.

Putin kierował partią od kwietnia 2008 roku, choć formalnie nie był jej członkiem. Wyboru premiera na przewodniczącego Jednej Rosji dokona kongres partii, który zbierze się w sobotę w Moskwie.

Jedna Rosja wygrała grudniowe wybory do Dumy Państwowej, zdobywając 49,32 proc. głosów, co przełożyło się na 238 mandatów w 450-miejscowej izbie, tj. większość absolutną. Listę wyborczą partii otwierał Miedwiediew. Opozycja uznała wybory parlamentarne za sfałszowane, a niektórzy eksperci utrzymują, że rezultat Jednej Rosji został "poprawiony" o 10-15 proc.

Miedwiediew odebrał legitymację partyjną w biurze Jednej Rosji w moskiewskiej dzielnicy Ramienki, w której jest zameldowany. W ten sposób został pierwszym partyjnym szefem rządu w najnowszej historii Rosji. Wszyscy jego poprzednicy formalnie byli bezpartyjni.

Premier oświadczył, że oprócz Jednej Rosji w FR nie ma innej siły politycznej, zdolnej do kierowania państwem. Zdaniem Miedwiediewa partia ta ma wszelkie dane ku temu, by na długo utrzymać pozycję lidera na scenie politycznej.

Rząd zatwierdzony

W poniedziałek z kolei prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził strukturę i skład nowego rządu, na którego czele stoi Miedwiediew. Wielu spośród jego członków zasiadało w poprzednim gabinecie, którym kierował Putin.

W rządzie Miedwiediewa pracować będzie siedmiu wicepremierów, w tym jeden pierwszy wicepremier, i 20 ministrów. Putin jako premier miał dwóch pierwszych zastępców i pięciu zwykłych. W skład jego gabinetu wchodziło 19 ministrów.

Teki wicepremierów zachowali Igor Szuwałow, Dmitrij Kozak, Dmitrij Rogozin, Władisław Surkow i Aleksandr Chłoponin. Pierwszym zastępcą Miedwiediewa będzie Szuwałow.

Nowymi wicepremierami zostali Arkadij Dworkowicz, dotychczasowy doradca prezydenta ds. gospodarczych, i Olga Gołodiec, była wicemer Moskwy odpowiedzialna za blok socjalny.

Wśród ministrów swoje stanowiska utrzymali m.in. szefowie resortów: finansów - Anton Siłuanow, spraw zagranicznych - Siergij Ławrow, obrony - Anatolij Sierdiukow, sprawiedliwości - Aleksandr Konowałow oraz przemysłu i handlu - Denis Manturow.

Natomiast nowymi postaciami w gronie ministrów są m.in. szefowie resortów: spraw wewnętrznych - Władimir Kołokolcew i energetyki - Aleksandr Nowak. Ten pierwszy to obecny szef Urzędu Spraw Wewnętrznych w Moskwie, a drugi - były wiceminister finansów.

Nowymi ministrami są także szefowie resortów: rozwoju gospodarczego - Andriej Biełousow, transportu - Maksim Sokołow i kultury - Władimir Medinski. Biełousow od 2008 roku kierował departamentem gospodarki i finansów w kancelarii premiera, a Sokołow przez ostatnie dwa lata był dyrektorem departamentu przemysłu i infrastruktury w kancelarii szefa rządu. Z kolei Medinski to członek władz partii Jedna Rosja i były deputowany do Dumy Państwowej.

Wśród tych, którzy odeszli z rządu jest przede wszystkim potężny wicepremier Igor Sieczin, zausznik Putina. W jego gabinecie odpowiadał m.in. za sektor paliwowo-energetyczny. Według niektórych źródeł pierwotnie to właśnie on miał zostać premierem przy prezydencie Putinie. Większość ekspertów prognozuje, że teraz może stanąć na czele któregoś z kontrolowanych przez państwo koncernów paliwowych. Niektórzy wróżą mu objęcie funkcji sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Źródło: PAP