Światowe media - raczej z obowiązku - odnotowały zaprzysiężenie Bronisława Komorowskiego na prezydenta. Choć w zasadzie każda większa telewizja wyemitowała na ten temat materiał i pojawia się on na stronach internetowych, to więcej miejsca w serwisach poświęcano decyzji rapera Wyclefa Jeana, który zamierza ubiegać się o fotel prezydencki na Haiti.
Zdaniem BBC wraz z zaprzysiężeniem Bronisława Komorowskiego Polska wkracza w okres politycznej stabilizacji. Korespondent stacji w Polsce - Adam Easton - ocenił, że znacznie rzadziej niż jego poprzednik Lech Kaczyński będzie on korzystał z prawa weta.
Krzyż rzuca cień
Z kolei francuska RFI podkreśla - w nawiązaniu do ostatnich zdarzeń na Krakowskim Przedmieściu - że zaprzysiężeniu towarzyszyła napięta atmosfera. Podobnie postąpił "Die Zeit", którego dziennikarze stwierdzili: "drewniany krzyż ustawiony przed Pałacem Prezydenckim przyćmił nowego prezydenta".
Światowe media podkreślają też nieobecność na zaprzysiężeniu Jarosława Kaczyńskiego - szefa PiS i zarazem brata poprzedniego prezydenta.
Hiszpański "El Mundo" zaś, wybija wezwanie Komorowskiego do współpracy.
Rosjanie o współpracy
Sporo miejsca poświęcają zaprzysiężeniu rosyjskie media. Podkreślają słowa Bronisława Komorowskiego podkreślające konieczność współpracy z Moskwą.
- Nie będzie także stabilnego rozwoju naszego regionu bez współpracy z Rosją. Będę sprzyjał rozpoczętemu procesowi zbliżenia i pojednania polsko-rosyjskiego. To ważne wyzwanie chwili stojące zarówno przed Polską jak i przed Rosją - mówił w swoim orędziu nowy prezydent.
Wagę jego słów podkreślają m.in. agencja RIA Novosti i dziennik "Kommiersant".
Wolny rynek i NATO
Inne znaczące media podkreślają m.in. wezwanie do zacieśnienia stosunków z NATO i UE - o czym może świadczyć, że w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Brukseli.
Al Jazeera podkreśla, że choć realna władza leży w rękach premiera i rządu, to dysponuje on prawem weta i ma wiele do powiedzenia w kwestii zagranicznych misji polskich żołnierzy. Katarska telewizja przypomina, że prezydent chce wycofania Polaków z Afganistanu do końca 2012 roku.
Z kolei "Wall Street Journal" zwraca uwagę, że nowy prezydent zamierza doprowadzić do uzdrowienia sytuacji w służbie zdrowia i promować badania naukowe.
Źródło: tvn24.pl