Media: kolejne śledztwo ws. wycieku tajnych dokumentów z Watykanu


Włoskie media poinformowały w niedzielę, że żandarmeria watykańska prowadzi śledztwo w sprawie kolejnego wycieku poufnych dokumentów, tym razem finansowych. Watykan nie potwierdza tych doniesień.

Poruszenie i falę spekulacji wywołała zapowiedź publikacji we Włoszech tego samego dnia - 5 listopada - dwóch książek na temat finansów za Spiżową Bramą i rzekomych wewnętrznych intryg na tym tle.

Jedną z nich napisał dziennikarz Gianluigi Nuzzi, który w 2012 roku wydał tom "Jego Świątobliwość", zawierający serię poufnych dokumentów, w tym listów do papieża Benedykta XVI, wykradzionych przez jego ówczesnego majordomusa. Afera nazwana wówczas Vatileaks uważana jest przez komentatorów za jeden z powodów ustąpienia papieża.

Włamanie do komputera

Dochodzenie, które według mediów jest obecnie prowadzone w Watykanie, ma dotyczyć włamania do komputera generalnego audytora Stolicy Apostolskiej Libero Milone, mianowanego na to stanowisko w czerwcu przez Franciszka na zakończenie wielkiej reformy finansów.

Do kompetencji audytora, podlegającego bezpośrednio papieżowi, należy kontrola finansów wszystkich instytucji i urzędów w Watykanie.

Nie wyklucza się, że istnieje związek między publikacją książek a włamaniem do komputera. Włoskie media twierdzą, powołując się na swoje źródła, że podejrzanym jest prałat z Kurii Rzymskiej albo być może nawet trzy osoby.

Kto zdradził?

"Il Messaggero" dodaje, że w Watykanie rychło dojdzie do aresztowania osoby podejrzanej o włamanie. Rzymski dziennik zadaje też pytanie: "Komu zależy teraz na tym, by dopuścić się zdrady i nielojalności wobec papieża Franciszka?".

Watykan nie potwierdza doniesień o wszczętym śledztwie i nie komentuje medialnych doniesień, które nazywa "plotkami". Prasa zastanawia się jednak, czy prawie trzy lata po aferze Vatileaks za Spiżową Bramą znów zaczyna się walka na dokumenty i "sezon intryg".

Według zapowiedzi w czwartek we Włoszech ukażą się dwie książki, które mogą zawierać, jak twierdzą media, "wybuchowy ładunek", gdyż ujawniają serię skandali i watykańskich tajemnic.

Tom "Chciwość" napisał Emiliano Fittipaldi z tygodnika "L'Espresso", a dziennikarz śledczy Gianluigi Nuzzi wydaje tom "Via Crucis". W obu mają zostać ujawnione tajne dokumenty obrazujące między innymi zmagania papieża Franciszka, który chce zmienić Kościół.

Autor: ToL / Źródło: PAP