"Małpy są dosłownie zjadane"

Aktualizacja:
 
Już niedługo goryle mogą przetrwać tylko na fotografiachsxc.hu

Prawie połowie małp grozi wyginięcie - ostrzegają ekolodzy. Na czerwonej liście gatunków zagrożonych wyginięciem znajduje się już 48 proc. z 634 gatunków i podgatunków naczelnych - najbliższych krewnych człowieka. Zabraknąć może szympansów, orangutanów, gibbonów i lemurów.

- Mamy wiarygodne dane świadczące o tym, że sytuacja jest o wiele poważniejsza, niż przypuszczaliśmy - powiedział Russell Mittermeier, szef grupy zajmującej się naczelnymi w Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN),

Zaledwie 5 lat temu, w poprzednim podobnym raporcie zagrożonych było 39 proc. naczelnych. Teraz już niemal połowa. - Jeśli weźmiecie osobniki 25 najbardziej zagrożonych gatunków i przydzielicie każdemu z nich miejsce, prawdopodobnie nie zapełnią nawet boiska do futbolu - powiedział Mittermeier.

 
Sumatrzeński orangutan jest krytycznie zagrożony wyginięciem (sxc.hu) sxc.hu
 
Największym zagrożeniem dla naczelnych są wyręby lasów i kłusownictwo (sxc.hu) sxc.hu

Gatunki zjadane przez człowieka

W raporcie opublikowanym przez IUCN alarmuje, że niektóre gatunki są "dosłownie zjadane, aż do ich wyginięcia". Choć goryle i szympansie mięso osiąga wyższą cenę niż wołowina, kurczak czy ryby, popyt na nie w niektórych afrykańskich krajach nie maleje.

Wycinanie lasów pogarsza jeszcze sytuację i sprzyja kłusownikom. Poza tym oczywiście niszczy naturalne siedliska tych dzikich zwierząt.

Azja najgorsza

Co ciekawe, najbardziej zagrożone są naczelne w Azji. Aż 71 proc. zamieszkujących tam gatunków jest zagrożona wyginięciem. W Afryce ten odsetek jest dużo mniejszy i wynosi 37 proc..

Związane jest to nie tylko z rosnącą gęstością zaludnienia, ale też z ciągłym wykorzystywaniem zwierząt m.in. w medycynie naturalnej.

Turystyka też może pomóc

Sposobem na uratowanie tych niezwykłych przedstawicieli świata fauny jest przede wszystkich zahamowanie wyrębu lasu. Oczywiście pieniądze na ochronę zagrożonych gatunków odgrywają tu istotną rolę.

Nie należy też zapominać o pozytywnym wpływie turystyki. Pomóc mogą choćby specjalne wycieczki, by zobaczyć takie zwierzęta jak lemury, pawiany czy gibbony. Nie dość, że zapewniają zastrzyk finansowy obrońcom przyrody, to jeszcze uczą szacunku dla zamieszkujących obok człowieka istot.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu