Wszystko wskazuje na to, że prawo do życia i prawo do wolności zostaną przyznane małpom naczelnym. Będzie to pierwszy przypadek w historii ludzkości, kiedy fundamentalne prawa człowieka zostaną przyznane również nie-ludziom. Na razie w Hiszpanii.
Parlamentarna komisja ds. środowiska naturalnego już zaaprobowała odpowiednią rezolucję, którą wkrótce przegłosuje parlament. Hiszpania będzie więc prawdopodobnie pierwszym krajem na świecie, gdzie wejdą w życie postulaty Grat Ape Project.
- To historyczny dzień w walce o prawa zwierząt i ochronę naszych ewolucyjnych towarzyszy, który bez wątpienia przejdzie do historii ludzkości - powiedział szef hiszpańskiego Great Ape Project Pedro Pozas. - Choć nie ma informacji o tym, by małpy były wykorzystywanie w eksperymentach w Hiszpanii, to obecnie nie ma prawa zapobiegającego, by to się stało - dodał.
To historyczny dzień w walce o prawa zwierząt i ochronę naszych ewolucyjnych towarzyszy, który bez wątpienia przejdzie do historii ludzkości. Pedro Pozas, szef Great Ape Project w Hiszpanii
Co jeszcze zmienią nowe przepisy? Nie będzie można wykorzystywać małp człekokształtnych w cyrkach, ani do reklam telewizyjnych. Choć trzymanie ich w ogrodach zoologicznych nie będzie zakazane, to warunki ich życia zostaną znacznie polepszone.
Great Ape Project (Projekt Wielkich Małp) jest inicjatywą światowej sławy filozofów, badaczy małp, psychologów i innych naukowców, działających na rzecz przyznania podstawowych praw naszym najbliższym kuzynom. Do tej grupy należy m.in. sławny australijski etyk Peter Singer, bezdyskusyjny autorytet jeśli chodzi o życie naczelnych - dr Jane Goodall, czy brytyjski ewolucjonista Richard Dawkins.
W Hiszpanii, znanej m.in. z korridy, zachodzą teraz fundamentalne zmiany, nie tylko zresztą jeśli chodzi o prawa zwierząt. Jeszcze w latach 70. XX wieku nie były tam zalegalizowane rozwody, a niedawno premier Jose Luis Zapatero zezwolił na zawieranie związków homoseksualnych.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu