Demokratyczna Partia Albańczyków (DPA), ugrupowanie mniejszości albańskiej w Macedonii wycofuje się z koalicji rządzącej. Jak oznajmiło jej kierownictwo, powodem jest wstrzymywanie przez władze uznania niepodległości Kosowa.
- Decyzja o wyjściu z rządu jest ostateczna i nieodwracalna - oświadczył przywódca DPA Menduh Thaci po posiedzeniu kierownictwa partii w Saraju, albańskiej dzielnicy Skopje. Wyjście Albańczyków z koalicji oznacza koniec kruchej większości parlamentarnej konserwatywnego premiera Nikoły Grujewskiego i zmuszenie go do szukania innych koalicjantów lub ogłoszenia przedterminowych wyborów.
Decyzja o wyjściu z rządu jest ostateczna i nieodwracalna Decyzja o wyjściu z rządu jest ostateczna i nieodwracalna
Poza uznaniem sąsiedniego Kosowa, Albańczycy zażądali respektowania ich praw jako mniejszości (w tym zgody na używanie albańskiej flagi) oraz zwiększenia pomocy materialnej dla weteranów partyzantki albańskiej walczących przeciw Macedonii w 2001 roku.
"Mamy kryzys"
- Mamy poważny kryzys polityczny i jest to najcięższy moment dla naszego kraju - powiedział prezydent Branko Crwenkowski. Dodał, że "sytuacja jest nie do zaakceptowania i powinniśmy przezwyciężyć ten problem niezwłocznie". - Musimy skupić się na kluczowym problemie - szczycie NATO i otrzymaniu zaproszenia do sojuszu - podkreślił.
Mamy poważny kryzys polityczny i jest to najcięższy moment dla naszego kraju Mamy poważny kryzys polityczny i jest to najcięższy moment dla naszego kraju
Władze Macedonii uzależniają uznanie Kosowa od rozwiązania sporu granicznego. Tymczasem Kosowo żąda, by najpierw Macedonia uznała je za niepodległe państwo. Północna granica Macedonii z Kosowem nie była oficjalnie wyznaczona po jej oderwaniu się od Jugosławii w 1991 roku.
Premier, Nikoła Grujewski, lider Wewnętrznej Macedońskiej Organizacji Rewolucyjnej - Demokratycznej Partii Macedońskiej Jedności Narodowej (WMRO-DPMNE), pozostaje teraz z poparciem 57 posłów w 120-miejscowym parlamencie. Nie jest jasne, czy premier będzie poszukiwał nowych partnerów w rządzeniu, czy wybierze wariant rządów mniejszościowych do czasu bukaresztańskiego szczytu NATO. Macedonia liczy, że na początku kwietnia otrzyma zaproszenie do struktur wojskowych północnoatlantyckiego sojuszu wojskowego. (NAZWA WAŻNIEJSZA OD NATO - CZYTAJ WIĘCEJ)
UE i USA priorytetem powinno być NATO
- Liczę, że obecne problemy zostaną rozwiązane i rząd będzie działał w duchu zgody. Zaś DPA powinna dwa razy pomyśleć o przyszłości Macedoni przed opuszczeniem rządu - oświadczył Erwan Fouere, ambasador UE w Skopje. Podobnie sądzą USA, koncentrujące się na utrzymaniu stabilności na Bałkanach. "Liderzy polityczni Macedonii powinni skupić swą energię na akcesie do NATO w tym krytycznym czasie" - napisano w komunikacie ambasady amerykańskiej w Skopje.
Liczę, że obecne problemy zostaną rozwiązane i rząd będzie działał w duchu zgody. Zaś DPA powinna dwa razy pomyśleć o przyszłości Macedoni przed opuszczeniem rządu Liczę, że obecne problemy zostaną rozwiązane i rząd będzie działał w duchu zgody. Zaś DPA powinna dwa razy pomyśleć o przyszłości Macedoni przed opuszczeniem rządu
Źródło: Reuters, PAP, thenewstribune.com, iht.com
Źródło zdjęcia głównego: Arch. TVN24