Do tej pory człowiek - pająk był jedynie tworem ludzkiej wyobraźni. Teraz może zaistnieć naprawdę. To wszystko za sprawą niemieckich naukowców, którzy opracowali metodę wytwarzania sztucznej pajęczyny.
Zespół badaczy z politechniki w Monachium, kierowany przez doktora Sebastiana Rammensee, zbudował niezwykłe urządzenie które naśladuje działanie gruczołów wytwarzających pajęczą nić - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Science".
Jak zbudować pajęczynę?
Naukowcy wyprodukowali dwa genetycznie zmodyfikowane białka przy użyciu bakterii. Ich roztwór wprowadzono do układu wyciętych w szkle trzech zbiegających się kanalików. Przez jeden płynie roztwór soli, przez dwa pozostałe - roztwór białka.
Pod wpływem soli roztwór białka gęstnieje i i zastyga w postaci nici. Jak podkreśla Sebastian Rammensee, połączenie w różnych proporcjach białka i soli pozwala otrzymać rozmaite rodzaje pajęczej przędzy.
Pomoże lekarzom
Odkrycie Niemców jest tym donioślejsze, że pozwoli budować niezwykle lekkie tworzywa, będące jednocześnie trwalsze od stali. Pajęcza nić, wprawdzie nie posłuży człowiekowi do szybkiego przemieszczania się, do jakiego przyzwyczaił nas komiksowy Spiderman, ale znajdzie zastosowanie choćby w medycynie: pierwsze zastosowanie to budowa sztucznych osłonek nerwów.
Źródło: PAP, tvn24.pl