Polska "narodowościowa nietolerancja wobec Litwinów na Wileńszczyźnie" może skończyć się dla Litwy "tym samym, czym się skończyła dla Serbii albanizacja Kosowa" - to teza artykułu, jaki ukazał się we wtorek na jednym z najpopularniejszych litewskich portali Delfi. Polacy są oburzeni.
Autorem artykułu "Litwa Środkowa" jest Dr Alvydas Butkus. Napisał w nim m.in., że "narodowościowa nietolerancja wobec Litwinów na Wileńszczyźnie [w większości zamieszkują ją Polacy - red] jest o wiele bardziej niebezpieczna niż pojedyncze rasistowskie incydenty w Wilnie". Zdaniem Butkusa, "tolerowanie obecnego stanu rzeczy przez władze Litwy
Tolerowanie obecnego stanu rzeczy przez władze Litwy może się dla niej skończyć tym samym, czym się skończyła dla Serbii albanizacja Kosowa dr Alvydas Butkus
Złość litewskiego naukowca wywołują polskie szkoły na Wileńszczyźnie, do których uczęszcza ok. 18 tys. dzieci, a jedynym - wg niego - celem polskich organizacji na Litwie, jest "niedopuszczenie do lituanizacji Wileńszczyzny".
Polski dziennik: Krucjata nacjonalistycznych kręgów
Na publikację zareagował w środę polski dziennik na Litwie "Kurier Wileński". Według polskich dziennikarzy, "przewodnie myśli, przewijające się przez cały artykuł Butkusa to niepohamowana złość na Polaków za to, że nie wyrzekli się swych korzeni i nadal trwają w polskości".
Zastanawiając się, dlaczego tak antypolski artykuł pojawił się właśnie teraz, dziennik pisze, że w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi (odbędą się w październiku) "rozgrywana jest karta polska", przede wszystkim chodzi tu jednak o walkę o polską szkołę.
Walka o szkoły
Artykuł Butkusa pojawił się bowiem w chwili, gdy litewskie ministerstwo oświaty zaproponowało stopniowe zastępowanie w polskich szkołach na Wileńszczyźnie języka polskiego jako wykładowego językiem litewskim. Społeczność polska na Litwie kategorycznie się temu sprzeciwiła, uważając, że w praktyce będzie to oznaczało lituanizację polskiej szkoły.
Na Litwie żyje ponad dwieście tysięcy Polaków, którzy stanowią ok. 6 procent całego społeczeństwa. Polacy stanowią większość w regionach wileńskim i solecznickim, gdzie zazwyczaj wygrywają wybory samorządowe.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24