Dowódca armii zastrzelony w koszarach. Niepokój po drugiej stronie granicy

Maseru jest stolicą państwa Lesotho
Maseru jest stolicą państwa Lesotho
Google Earth
Maseru jest stolicą państwa LesothoGoogle Earth

Sprawa jest tajemnicza i wciąż nieznane są bliższe okoliczności tego zabójstwa. Wiadomo, że najwyższy dowódca wojskowy w Lesotho - Khoantle Mots'omots'o - oraz dwóch innych wysokich rangą oficerów zostało zastrzelonych na terenie koszar. Prezydent sąsiedniego RPA potępił ten czyn i zapowiedział wysłanie do Lesotho specjalnego zespołu śledczych.

Khoantle Mots'omots'o dowodził siłami zbrojnymi Lesotho od grudnia 2016 roku. Okoliczności jego zabójstwa nie są na razie znane, podobnie jak motywy zabójców.

Jak przypomina agencja Reutera, w Lesotho od uzyskania przez nie niepodległości w 1966 roku regularnie dochodzi do aktów przemocy na tle politycznym. Miało w nim również miejsce kilka przewrotów.

Dowódcę zabili oficerowie?

Żadnych szczegółów na temat zabójstwa głównodowodzącego armią nie udzielił premier Lesotho Thomas Thabane, który w 2014 roku sam musiał uciekać z kraju w związku z próbą zamachu stanu, a którego żona została zastrzelona w czerwcu. Premier podkreślił jedynie podczas konferencji prasowej, że trwa śledztwo w tej sprawie.

Lokalne media informują, że to dwaj wysocy rangą oficerowie zastrzelili Mots'omots'o, po czym zginęli w wymianie ognia z żołnierzami. Takiego przebiegu zdarzenia nie udało się jednak agencji Reutera niezależnie potwierdzić.

Jacob Zuma, prezydent RPA, którego enklawą jest Lesotho, potępił "w najmocniejszy możliwy sposób bezsensowne i godne pożałowania zabójstwo" oraz wezwał do "spokoju i wstrzemięźliwości". Zuma zapowiedział również wysłanie do Lesotho w czwartek specjalnego zespołu śledczego, która ma pomóc w zorientowaniu się w obecnej sytuacji.

Na terytorium Lesotho znajdują się główne źródła wody zużywanej przez przemysł RPA.

Nieudany zamach stanu

W Lesotho obecny kryzys polityczny trwa od 2014 roku, gdy miała miejsce nieudana próba zamachu stanu. Kolejne trzy przeprowadzone wybory, ostatnie w czerwcu tego roku, nie wyłoniły wyraźnego zwycięzcy mającego dostateczną większość, by zapanować nad sytuacją.

Autor: mm//now / Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 2.0 | OER Africa