Astronomowie badający odległą planetę Saturn, odnaleźli na jednym z jej księżyców niezwykłe gejzery wody, niezbędnej do powstania życia. Enceladus, naturalny satelita odległej planety, wyrzuca z siebie całe kaskady tej życiodajnej substancji. Jak dochodzi do tego niezwykłego zjawiska - ciągle jest zagadką.
Najważniejszym technicznym pytaniem, jakie nurtuje astronomów jest, czy gejzery wystrzeliwują z podwodnych źródeł wody w stanie płynnym, czy z wody w stanie zamrożonym. Według niektórych teorii możliwe jest bowiem, że gejzery nie są podobne do tych na Ziemi. Badania prowadzone z pomocą sondy Cassini mają dać odpowiedź na ten problem.
Pytanie o życie
Wielu zada sobie w tym momencie pytanie - a jeśli jest tam płynna woda, to co właściwie z tego wynika? Odpowiedź jest zarazem kolejnym wielkim pytaniem. Jeśli na księżycu Saturna znajduje się woda w stanie płynnym, oznacza to, że Enceladus ma wszystko, czego potrzeba - w teorii - aby stać się środowiskiem do zamieszkania. I być może znajdują się na nim ślady życia.
Wyniki badań astronomów na ten temat pojawiły się w tym tygodniu w piśmie "Nature". Oparte o obserwacje należącej do NASA sondy potwierdziły, że z całą pewnością gejzery tryskające z lodowej powierzchni księżyca zawierają parę wodną.
Co więcej, jak wyliczył zespół kierowany przez Candice Hansen z NASA's Jet Propulsion Lab in California, prędkość, z jaką gaz i pył uderzają ponad powierzchnię Enceladusa jest znacznie większa od prędkości dźwięku (ponad 2 tysiące km/h).
Dowody z wody?
- Osiągnięcie takiej prędkości było by trudne bez płynów - uważa Hansen. Jednak zaraz dodaje, że dotychczasowe wyniki badań nie są jeszcze potwierdzeniem na istnienie wody w stanie płynnym na Enceladusie.
Inni badacze ciał niebieskich, miedzy innymi Andrew Ingersoll z California Institute of Technology uważają, że badania są bardzo dobrze przeprowadzone, ale istnieje możliwość, że gejzery tworzą się w zupełnie inny sposób.
Carolyn Porco, dowodząca zespołem optycznym sondy Cassini i astronom powiedziała jednak: - To są dowody na istnienie wody w stanie płynnym na księżycu Saturna. Enceladus, jeden z 60. księżyców tej planety stał się teraz najlepszym celem do eksploracji w wyprawach do innych planet.
I chociaż Europa, księżyc Jowisza który w książce Artura C. Clarke'a stał się "nową Ziemią", według badań astronomów może mieć pod powierzchnią lodu płynny ocean. Jednak Enceladus, odpowiedzialny za stworzenie jednego z pierścieni Saturna, jest bardziej dostępny. - Enceladus daje ciągle nowe, wielkie nadzieje - mówi Hansen.
Źródło: CNN, NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA