Kraj leni kanapowych

 
Gdzie spędzić czas w domu jak nie na kanapie?sxc.hu

- Kanada to kraj kanapowych leni - wynika z najnowszej publikacji urzędu statystycznego (Statistics Canada). Dorosły Kanadyjczyk codziennie, poza godzinami pracy, spędza 9,5 godziny na siedząco.

Te alarmujące wyniki z dwuletnich badań StatsCan opublikował w minionym tygodniu. Problem otyłości, złego odżywania i złych nawyków życiowych jest obecnie jednym z najczęściej poruszanych tematów w kanadyjskich mediach. Kłopoty z nadwagą ma dwie trzecie Kanadyjczyków, a z niedawnych publikacji wynika w dodatku, że najmłodsze pokolenie może być pierwszym w historii, które będzie żyło krócej od swoich rodziców.

Męczący ruch

Dane o siedzącym trybie życia, uzupełniają informacje o braku aktywności fizycznej. Kilkanaście dni temu Public Health Agency of Canada obniżyła zalecenia dotyczące ruchu. Dotychczas młodzieży zalecano przynajmniej 1,5 godziny ćwiczeń dziennie, a dorosłym - godzinę. Nowe rekomendacje zalecają tylko godzinę aktywności fizycznej dziennie dla dzieci, i tylko 2,5 godziny tygodniowo - dla dorosłych. Przyczyną jest dostosowanie się do standardów m.in. Światowej Organizacji Zdrowia.

Okazuje się jednak, że nawet te obniżone zalecenia umiarkowanej i dużej aktywności fizycznej są trudne do wypełnienia przez Kanadyjczyków. StatsCan obliczył, że zaledwie 15 proc. dorosłych oraz 7 proc. dzieci i nastolatków może się pochwalić wystarczającą aktywnością fizyczną. Większość czasu wolnego poza pracą i szkołą spędza się na siedząco. Tylko 5 proc. Kanadyjczyków poświęca codziennie przynajmniej pół godziny na ruch i ćwiczenia fizyczne.

W dodatku otyli mają znacznie mniej ruchu niż osoby bez kłopotów z wagą. Np. dla osób w wieku 20 do 39 lat średnia dzienna to 27 minut dla panów i 21 minut dla pań. W tym samym przedziale wiekowym otyli panowie ruszają się tylko przez 19 minut, a otyłe panie - tylko 13 minut dziennie.

Swoje badania StatsCan prowadził razem z agencjami rządowymi zajmującymi się zdrowiem. W latach 2007 - 2009 przebadano reprezentatywne grupy dorosłych (ponad 2,8 tysiąca osób) i dzieci (ponad 1,6 tys. osób). Badanym wręczano akcelerometr, czyli przyspieszeniomierz, który mierzył codzienną aktywność i przeliczał ją także na liczbę kroków. Codzienna zalecana liczba kroków to ok. 10 tysięcy. 13,5 tys. kroków to godzinny spacer.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu