Parlament Kosowa przyjął we wtorek pierwsze ustawy po ogłoszeniu niepodległości. Na mocy pierwszej utworzono Ministerstwo Spraw Zagranicznych - pisze AFP ze stolicy Kosowa, Prisztiny.
Utworzenie MSZ, jak powiedział premier Kosowa Hashim Thaci, "pomoże ustanowić stosunki z przyjaznymi krajami i rozwijać gospodarkę". Inne zarządzenia dotyczą dotyczą paszportów, obywatelstwa, utworzenia policji narodowej, ochrony dziedzictwa kulturalnego, w tym obiektów religijnych, takich jak prawosławne monastery i świątynie.
Ustawy przyjęto większością głosów 84 deputowanych, przy dwóch głosach sprzeciwu. Dwóch deputowanych wstrzymało się od głosu.
Co cztery dni ustawa
Ogółem parlament kosowski powinien przyjąć 34 ustawy w ciągu 120 dni okresu przejściowego, co daje średnio jedną ustawę co cztery dni.
Inspiracją dla 22 z nich jest plan specjalnego wysłannika ONZ ds. Kosowa Marttiego Ahtisaariego. Plan ten zakładał niepodległość Kosowa pod nadzorem międzynarodowym i autonomię dla serbskiej mniejszości.
Thaci: sytuacja całkowicie pod kontrolą
Odnosząc się do podpaleń posterunków granicznych przez niezadowolonych Serbów premier Kosowa Hashim Thaci powiedział, że sytuacja jest "całkowicie pod kontrolą" sił NATO w Kosowie (KFOR), kosowskiej policji i policji ONZ".
- Są to odosobnione incydenty, które nie odbiorą zaszczytu świętowania niepodległości obywatelom Kosowa - oznajmił Thaci na konferencji prasowej z udziałem szefa unijnej dyplomacji Javiera Solany.
Źródło: PAP, tvn24.pl