Hiszpański kościół ogłosił w czwartek 10-punktowy dokument, w którym ostro krytykuje większość działań rządu socjalistów. Nie wymieniono w nim żadnej nazwy partii, ale de facto jest to wezwanie do głosowania na konserwatywną Partię Ludową - oceniają media.
Zdaniem dziennikarzy opozycyjnego wobec rządu dziennika "El Mundo", kościół w swoim dokumencie próbuje przekonać obywateli by nie głosowali na socjalistów.
Rzecznik Episkopatu, biskup pomocniczy Madrytu Juan Antonio Martinez Camino prezentując dokument położył nacisk na zawartą w nim krytykę podejmowanych przez rząd Zapatero, zakończonych niepowodzeniem prób wynegocjowania pokoju z terrorystyczną organizacją baskijską ETA.
Krytyka tych wysiłków, podejmowanych po jednostronnym, dobrowolnym ogłoszeniu "zawieszenia broni" przez ETA w 2006 roku, jest jednym z motywów przewodnich kampanii przedwyborczej prowadzonej przez centroprawicową Partię Ludową.
Katolicy i obywatele, którzy pragną działać odpowiedzialnie powinni poprzeć swymi głosami te partie, które nie posuwają się do otwartego uznania organizacji terrorystycznych za politycznego interlokutora. Katolicy i obywatele, którzy pragną działać odpowiedzialnie powinni poprzeć swymi głosami te partie, które nie posuwają się do otwartego uznania organizacji terrorystycznych za politycznego interlokutora.
Zarzuty moralne Na liście zarzutów dotyczących "łamania moralności katolickiej" przez socjalistów, są m.in. "destabilizacja rodziny opartej na małżeństwie" poprzez uznanie innych związków oraz "naruszanie prawa rodziców do wychowania dzieci" poprzez wprowadzenie w szkołach lekcji wychowania obywatelskiego i zniesienie obowiązkowego charakteru lekcji religii.
Dokument Komisji Stałej Episkopatu zarzuca także rządowi "manipulowanie prawdą historyczną". Dotyczy to uchwalonej przez Kortezy "Ustawy o prawdzie historycznej", która zakazuje publicznych demonstracji gloryfikujących gen. Franco i jego rządy.
Ustawa stwarza także przesłanki prawne niezbędne do tego, by rodziny ofiar frankizmu mogły dochodzić prawdy dotyczącej okoliczności, w jakich ich bliscy stracili życie i poszukiwać miejsc ich pochówku, w większości anonimowych.
Ostrożnie z nacjonalizmami Biskupi hiszpańscy, ostrzegli też przed próbami zniszczenia politycznej jedności Hiszpanii, do jakiej mogą prowadzić różne nacjonalizmy. Jest to krytyka coraz silniejszych w niektórych regionach Hiszpanii tendencji odśrodkowych i dążenia do zwiększenia i tak już szerokiej autonomii.
Sądząc z innych wypowiedzi Episkopatu, krytyka dotyczy m.in. sprzymierzonych z rządzącą partią socjalistyczną regionalnych partii Kraju Basków i Katalonii.
Wybory powszechne w Hiszpanii wyznaczone są na 9 marca.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl