Korea Płn. znowu grozi wojną


Korea Północna zagroziła w sobotę, że podejmie działania wojskowe, jeśli Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą próbowali ją izolować - a z tym właśnie związane są nowe sankcje ONZ. Phenian oświadczył też, że nigdy nie porzuci swego programu nuklearnego.

Próba nałożenia blokady na KRLD będzie traktowana - jak to określono - jako "stan wojny". Phenian zagroził, że użyje plutonu do celów militarnych i przystąpi do wzbogacania uranu. "Po pierwsze cały pluton zostanie wykorzystany do celów wojskowych (...) po drugie zaczniemy wzbogacać uran" - oświadczyło północnokoreańskie MSZ.

Po pierwsze cały pluton zostanie wykorzystany do celów wojskowych (...) po drugie zaczniemy wzbogacać uran. północnokoreańskie MSZ

Nowe sankcje dla Phenianu

Groźby Korei Północnej są reakcją na uchwaloną w piątek rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ zaostrzającą sankcje wobec tego kraju za dokonanie 25 maja próby jądrowej.

Obejmują one zakaz eksportu wszelkiej broni z Korei Płn. i importu większości rodzajów broni do tego kraju. Kraje członkowskie ONZ mają kontrolować ładunek przesyłany z Korei Płn. i w odwrotnym kierunku drogą lądową, powietrzną i morską w celu przechwycenia np. materiałów nuklearnych albo części rakiet.

Rezolucja zobowiązuje te kraje do przejęcia statku, jeśli padnie podejrzenie, że przewozi objęty sankcjami ładunek. Jeszcze w piątek ambasador USA przy ONZ Susan Rice zapewniła jednak, że amerykańskie władze będą prosiły o zgodę na wejście na statek, by go skontrolować. Sprecyzowała, że jednostka taka będzie kierowana na inspekcję do najbliższego portu, jeśli nie będzie można dokonać kontroli na pełnym morzu.

Reżim Kim Dzong Ila odczuje nowe sankcje także w kieszeni. Rezolucja Organizacji Narodów Zjednoczonych rozszerza również listę osób i firm północnokoreańskich, których aktywa finansowe za granicą zostały zamrożone.

Punkt zapalny

Według rosyjskich źródeł, północnokoreański wybuch miał moc 10-20 kiloton TNT (trotylu) i był silniejszy od eksplozji z 2006 roku, której siła wyniosła od 5 do 15 kiloton TNT.

- 25 maja, w ramach wzmacniania naszych środków obronnych, pomyślnie przeprowadziliśmy kolejny test nuklearny - podała oficjalna północnokoreańska agencja informacyjna KCNA. Próbę "bezpiecznie przeprowadzono na wyższym poziomie w sensie mocy wybuchu i technologii kontroli" - dodała agencja.

Bezpośrednio po próbie jądrowej Korea Płn. przeprowadzila serię testów rakiet krótkiego zasięgu.

Źródło: PAP