Przywódcy Unii Europejskiej wezwali Komisję Europejską, by do września przygotowała mechanizm pozwalający na czasowe przywracanie kontroli na granicach wewnątrz strefy Schengen, ale tylko w ostateczności i w krytycznych sytuacjach. Premier Donald Tusk jest "umiarkowanie zadowolony" z wyniku rozmów ws. reformy Schengen, choć Polsce udało się wprowadzić zapis, że nowy mechanizm "nie będzie mógł ograniczać prawa obywateli UE do swobodnego przemieszczania się".
- Udało się wytłumaczyć, żeby szukać mechanizmów, które nie spowodują uszczerbku dla swobody przemieszczania się obywateli UE - powiedział po szczycie premier Tusk.
Jak dodał z punktu widzenia Polski jako przyszłej prezydencji, najważniejsza podczas szczytu była właśnie reforma Schengen, bo to Polska po przyjęciu propozycji przez Komisję Europejską będzie prowadzić negocjacje w tej sprawie między krajami i z Parlamentem Europejskim.
Udało się wytłumaczyć, żeby szukać mechanizmów, które nie spowodują uszczerbku dla swobody przemieszczania się obywateli UE Powiedział po szczycie premier Donald Tusk
"Nowy mechanizm ochronny"
Na zakończenie dwudniowego szczytu w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy stwierdził natomiast, że "wszystkie rządy są przywiązane do zasady swobody przemieszczania się osób w UE, ale zdecydowaliśmy, że musimy poprawić zasady Schengen".
Jak podkreślił "nowy mechanizm ochronny", który ma rozszerzyć możliwości krajów na czasowe przywracanie kontroli na wewnętrznych granicach Schengen, ma zostać wdrożony "bez podważania zasady o swobodnym przepływie osób" i stosowany tylko "jako ostateczność", gdy kraj nie jest w stanie wypełniać zobowiązań dotyczących kontrolowania zewnętrznej granicy Schengen.
Wszystkie rządy są przywiązane do zasady swobody przemieszczania się osób w UE, ale zdecydowaliśmy, że musimy poprawić zasady Schengen Herman Van Rompuy, przewodniczący RE
O granicach i Grecji
Drugi dzień unijnego szczytu był poświęcony głównie reformie Schengen. Polska zabiegała o osłabienie wniosków w tej sprawie, by nie przesądzono o powstaniu mechanizmu pozwalającego na czasowe przywracanie kontroli na granicach wewnątrz Schengen.
Pierwszego dnia szczytu przywódcy 27 państw UE przyjęli deklarację, w której zapowiedzieli już na lipiec nowy pakiet pomocy dla Grecji, w celu zapobieżenia bankructwu tego kraju. Warunkiem uruchomienia pomocy jest jednak przyjęcie w najbliższych dniach przez parlament Grecji planu reform, uzgodnionego z Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24