Koniec wojny między Koreami?

 
Prezydent Korei Południowej Roh Moo-hyum i przywódca Korei Północnej Kim Dzong IlTVN24

Prezydent Korei Południowej Roh Moo-hyum wezwał do zorganizowania konferencji pokojowej, która formalnie zakończyłaby wojnę z Koreą Północną. W spotkaniu miałyby uczestniczyć także Chiny i Stany Zjednoczone.

Roh Moo-hyun powiedział, że taka konferencja pomogłaby w zabiegach zmierzających do zakończenia północnokoreańskiego programu atomowego, zaś podpisanie traktatu pokojowego zastąpiłoby podpisane po wojnie w latach 50. zawieszenie broni.

Zdaniem prezydenta Korei Południowej, będzie to wymagało wydania wspólnej deklaracji przez przywódców wszystkich zainteresowanych stron.

Specjaliści mówią, że Roh dąży do zawarcia traktatu pokojowego, by pozytywnie zapisać się w historii, bo jego dotychczasowa prezydentura była raczej niepopularna. Wyrażają jednak obawy, czy uda mu się doprowadzić do spotkania liderów Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej - wieloletnich wrogów.

 
Wszystkie zaintersowane strony uznają, że podpisanie pokoju między Koreami jest uzaleznione od zamknięcia reaktora w Jongbion (TVN24) TVN24

Reakcja USA i Chin

Prezydent USA George W. Bush i ambasador Chin w Korei Południowej powiedzieli, że zawarcie traktatu pokojowego nie wchodzi w grę tak długo, jak długo KRL-D nie porzuci całkowicie prac nad pozyskaniem broni nuklearnej. - Program nuklearny Korei Północnej jest nieodłącznie związany z rozejmem, tak więc obiema tymi sprawami trzeba się zająć jednocześnie - replikował Roh.

Ostatnie działania KRL-D

Wcześniej w tym roku KRL-D podpisała umowę z Chinami, Rosją, Koreą Południową i Stanami Zjednoczonymi, na mocy której zobowiązuje się do zamknięcia reaktora nuklearnego w Jongbion, który miałby umożliwić budowę bomby plutonowej. W zamian za to otrzyma od pozostałych państw pomoc gospodarczą.

 
Od ponad 50 lat strefa zdemilitaryzowana między Koreą Południową a KRL-D jest gęsto obsadzona żołnierzami obu stron TVN24

Pięćdziesiąt lat wcześniej...

Po wojnie koreańskiej z lat 1950-1953 nigdy nie podpisano traktatu pokojowego. Wojnę między państwami zakończyło zawieszenie broni ustalające czterokilometrową strefę zdemilitaryzowaną. Podpisali je Amerykanie - w imieniu wojsk Narodów Zjednoczonych, oraz Chiny i KRL-D.

Jest pragnienie formalnego pokoju

W październiku, na historycznym spotkaniu prezydent Roh Moon-hyum i przywódca KRL-D Kim Dzong Il wyrazili chęć zakończenia trwającego oficjalnie ponad 50 lat konfliktu. Prawdopodobnie dyskusje nad traktatem kończącym wojnę będą miały miejsce jeszcze w tym tygodniu, na pierwszym od 15 lat spotkaniu premierów obu krajów.

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24