Koniec afery krzywych ogórków


Od lipca przyszłego roku unijne przepisy nie będą już regulować kąta zakrzywienia ogórka. Do lamusa odejdą szczegółowe normy jakości owoców i warzyw. Ostateczna decyzja zapadnie 12 listopada.

- Nie wytrzymam już dłużej z tą sprawą zakrzywionych ogórków. Chcę położyć kres niekończącej się dyskusji, że UE reguluje wszystko w najmniejszych szczegółach - powiedziała unijna komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel. Komisja Europejska przyznała, że tego typu ingerencje są dowodem na skłonności Brukseli do nadmiernej ingerencji w różne dziedziny życia. Zniesienie tych niechlubnych przepisów pozwoli ograniczyć marnotrawstwo i pozwoli konsumentom kupować taniej warzywa i owoce.

Nie wszystkim się to podoba

Nie wytrzymam już dłużej z tą sprawą zakrzywionych ogórków. Chcę położyć kres niekończącej się dyskusji, że UE reguluje wszystko w najmniejszych szczegółach Komisarz Mariann Boel

Część krajów UE jest jednak za utrzymaniem obecnych regulacji. - Napotkałam silny opór ze strony niektórych krajów członkowskich, głównie z powodu zmasowanego lobbingu branży handlowej, która chciała zachowania unijnych standardów - przyznała unijna komisarz. Nieoficjalnie wiadomo, że za utrzymaniem regulacji są m.in. Włochy, Hiszpania i Francja, które chcą chronić interesy swoich sieci supermarketów, którym handel towarem o ścisłej standaryzacji ułatwia działanie.

Nie ma szans na sprzeciw

Komisja Europejska postawiła jednak na swoim. Zgłoszona w lipcu propozycja zniesienia regulacji norm jakości 26 owoców i warzyw zostanie rozpatrzona w środę na posiedzeniu ekspertów ds. rynków rolnych i żywności 27 krajów UE. Oporne kraje nie mają już szans na zbudowanie większości zdolnej się temu sprzeciwić.

Szczęśliwy los melona

Obecnie unijne normy muszą spełniać wszystkie owoce i warzywa sprzedawane na rynku. Na przykład według rozporządzenia z 1988 roku ogórki kategorii ekstra i pierwszej muszą być "proste, o maksymalnej wysokości łuku: 10 mm na każde 10 cm długości ogórka". W kategorii drugiej i trzeciej dopuszczalne jest większe zakrzywienie, ale jeśli przekracza ono 20 mm na każde 10 cm długości ogórka, ogórki muszą być pakowane osobno. Uchylenie regulacji standardów dotyczy między innymi śliwek, wiśni, melonów, arbuzów, ogórków, szparagów, bakłażanów, cukinii, marchwi i czosnku.

"Na przetwory"

Surowe unijne standardy pozostaną niezmienione w odniesieniu do jabłek, cytrusów, kiwi, sałaty, brzoskwiń i nektarynek, gruszek, truskawek, papryki, winogron deserowych i pomidorów. Komisja Europejska chce jednak poluzować przepisy. Jeśli owoce i warzywa nie spełniają norm, będzie można je sprzedawać pod warunkiem umieszczenia w sklepie albo na straganie etykiety typu "owoce na przetwory". Wszystkie te zabiegi mają na celu ograniczenia wyrzucania i niszczenia żywności.

Źródło: PAP