Klich: Polska nie jest stanem USA

Aktualizacja:

Tezy "New York Timesa" jakoby Polska była "51. stanem USA", są "niedopuszczalne", stwierdził w Radiu Zet minister obrony Bogdan Klich. Jego zdaniem artykuł amerykańskiej gazety, która ponownie sugeruje, że w Szymanach pod Olsztynem CIA założyła tajne więzienie, jest elementem trwającej w USA kampanii wyborczej.

Zdaniem Klicha powracająca sprawa więzień CIA w Polsce jest wykorzystywana przez Amerykanów "do własnych politycznych celów". To też próba zdyskredytowania Warszawy w oczach opinii międzynarodowej. - Chodzi o to, by pozycja Polski stanęła pod znakiem zapytania, jako kraju, w którym łamane są międzynarodowe standardy - stwierdził Klich.

Wyciągnął zeznania, choć nie znał arabskiego

W niedzielnym wydaniu "New York Times" historię Deuce Martineza, szarego analityka CIA, któremu udało się złamać Kalida Szejka Mohammeda - jednego z przywódców i najróżniejszych terrorystów Al Kaidy, odpowiedzialnego m.in. za śmierć amerykańskiego dziennikarza Daniela Pearla.

- W prowizorycznym więzieniu na północy Polski, organizator masowego morderstwa z Al-Kaidy był przesłuchiwany przez śledczego z Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) - tak zaczyna się na czołówce gazety obszerny artykuł o tym, jak śledczemu o nazwisku Deuce Martinez udało się wydobyć zeznania z Mohammeda bez stosowania tortur.

Martinez, dziś już na emeryturze, w 2003 roku miał spędzić wiele tygodni w zakonspirowanym więzieniu w Szymanach prowadząc niekończące się przesłuchania Mohammeda. Mimo, że nie znał języka arabskiego, udało mu się wyciągnąć od terrorysty wiele wartościowych informacji.

Trzymali też szefa logistyki Al-Kaidy

Innym czołowym terrorystą, który znalazł się jakoby w Polsce, był Abu Zubajda, szef logistyki w Al-Kaidzie. Także aresztowany w Pakistanie w marcu 2002 roku, został najpierw przetransportowany do pierwszego tajnego więzienia CIA w Tajlandii, a "w wiele miesięcy później" do Polski - utrzymuje "NYT".

Polska była naszym 51 stanem

"New York Times" pisze, że więzienie w Szymanach było jedną z najważniejszych tajnych baz CIA. Polska wybrana została ze względu na brak jakichkolwiek powiązań religijnych i kulturowych z krajami arabskimi, a także ze względu na daleko idącą gotowość do współpracy ze strony polskiego wywiadu. - Polska była wówczas naszym 51 stanem - powiedział gazecie jeden z oficerów CIA.

Gazeta opisuje również metody, jakimi CIA "zmiękczała" przetrzymywanych w Polsce więźniów, w tym Mohammeda. Normalną praktyką były wyrafinowane tortury psychiczne i fizyczne, np. bicie w pięty i podtapianie.

Władze RP: Nie było u nas więzienia

Polskie władze - kolejne rządy i prezydenci - zaprzeczają, jakoby więzienie w Szymanach kiedykolwiek istniało. Sprawę badała przez kilka lat m.in. specjalna komisja Unii Europejskiej i także nie znalazła stuprocentowych dowodów na istnienie więzienia CIA w Polsce.

Źródło: dziennik.pl, radiozet.pl, NYT, PAP, TVN24