- Od czasu huraganu "Betsy" w 1965 roku żadna inna kobieta nie poczyniła tak wielu szkód w Nassau - napisał ze stolicy Bahamów amerykański dyplomata do swoich przełożonych w Waszyngtonie. Depesze o wpływie obecności gwiazdy "Playboya" Anne Nicole Smith na wyspiarski kraj wysłano w 2006 i 2007 roku. Teraz zostały ujawnione przez Wikileaks.
Playmate przyjechała na wyspy pod koniec 2006 roku. Postanowiła się tu osiedlić, jednak proces przyznawania prawa do stałego pobytu na Bahamach zajmowało bardzo dużo czasu ze względu na anty-imigracyjne nastawienie władz. Pięknej kobiecie udało się powolne procedury administracyjne ominąć.
Upadek przez kobietę
Sławna i bogata Smith postanowiła sięgnąć po pomoc na szczycie władzy. Sam minister ds. imigracji Shane Gibson nadzorował rozpatrywanie jej podania o prawo do stałego pobytu. On też je podpisał, po zaledwie miesiącu, co jak zaznaczyli amerykańscy dyplomaci, było rekordowym wynikiem. Zwykli chętni często muszą czekać latami.
Z depeszy wynika, że Smith zdobyła przychylność ministra czekiem na 10 tysięcy dolarów i zegarkiem za 25 tysięcy. Ponadto tata Gibsona został zatrudniony do pracy na jachcie playmate, a mama zajęła się opieką nad dziećmi Amerykanki. Minister odrzucał oskarżenia uważając, że powinien zostać wręcz nagrodzony za "znacznie polepszoną efektywność pracy jego urzędu".
Polityk ostatecznie podał się do dymisji kilka miesięcy później, kiedy lokalna gazeta ujawniła inną formę gratyfikacji, jaką Gibson uzyskał od Smith. Mianowicie dziennikarze zdobyli zdjęcia ministra w łóżku playmate.
Huragan polityczny
Skandal, który pogrążył jednego z ministrów, spowodował również ostateczny upadek popularnego rządu premiera Perry'ego Chirstiego. Dwa miesiące po nadaniu depeszy opisującej aferę, partia premiera przegrała wybory. Opozycja w ostatnich dniach kampanii atakowała rząd głównie przy pomocy skandalu ze Smith.
Upadek rządu i ministra to nie jedyny wypadek związany z obecnością playmate na wyspach. W 2007 na Bahamach zmarł jej syn po przedawkowaniu leków antydepresyjnych należących do matki. Ona sama otrzymała je nielegalnie przy pomocy znanego na Bahamach prawnika i kilku równie znanych lekarzy. Jak pisali dyplomaci, wszyscy zaangażowani stracili pracę, a niektórzy z nich trafili do więzienia.
Amerykanie podsumowali depeszę jednym zdaniem. Anne Nicole Smith zrujnowała i zdezorganizowała rząd, ministerstwo imigracji, znaną kancelarię prawną, duży prywatny szpital i urząd koronera, który dopuścił się nieprawidłowości podczas dochodzenia w sprawie śmierci jej syna.
Źródło: telegraph.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe