Izrael zrywa kontakty z Radą Praw Człowieka ONZ

 
Izraelskie osiedle na okupowanym Zachodnim Brzeguwikipedia.org

Izraelskie MSZ nakazało swojemu wysłannikowi w Genewie, by ignorował wszystkie telefony od szefowej Komisji Praw Człowieka ONZ, Navi Pillay - pisze izraelski dziennik "Haarec" powołując się na wysokiego rangą polityka.

Taka decyzja ma związek z ubiegłotygodniową decyzją ONZ o powołaniu komisji śledczej ws. izraelskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu, będącego od lat kością niezgody z Palestyńczyjkami i krytykowanego przez obrońców praw człowieka.

Jak pisze "Haarec", Izraelczycy mają też nie wpuścić na teren Zachodniego Brzegu i swojego kraju komisji, która miałaby zbadać sprawę izraelskiego osadnictwa.

- Nie pozwolimy członkom Rady Praw Człowieka na wizytę w Izraelu, a nasz ambasador [w Genewie, gdzie mieści się siedziba Rady - red.] został poinstruowany, by nawet nie odbierać telefonów - powiedziało wysoko postawione źródło gazecie. Źródło oskarżyło przy tym Radę o zaognienie sporu.

- Już w nimi nie współpracujemy - skomentował krótko w rozmowie z agencją Reutera całą sprawę rzecznik izraelskiego MSZ Yigal Palmor.

Izrael uderzy w Palestyńczyków?

Jeszcze w piątek decyzję ONZ o powołaniu komisji ostro skrytykował szef izraelskiego MSZ Avigdor Lieberman. Stwierdził on, że jest to dowód na to, że Palestyńczycy nie chcą odnowienia negocjacji z Tel Awiwem. Izrael rozważa także nałożenie sankcji na Autonomię Palestyńską w odpowiedzi na decyzję Rady Praw Człowieka.

Palestyński ambasador przy ONZ Ibrahim Khraishisaid powiedział po zgodzie na powołanie komisji, że trwająca dziesięciolecia izraelska okupacja powinna być potępiona jako naruszenie praw człowieka. Zaznaczył, że władze palestyńskie nie chcą izolacji Tel Awiwu na scenie międzynarodowej, ale "gdy widzimy, że Izrael nie zaprzestał zabierania naszych ziem, musimy działać".

Izraelskie osiedla

Palestyńczycy stoją na stanowisku, że wszystkie kolonie żydowskie na Zachodnim Brzegu są nielegalne i odmawiają wznowienia jakichkolwiek rokowań pokojowych z Izraelem dopóty, dopóki kontynuuje on politykę osadnictwa. Potępia ją też społeczność międzynarodowa.

Na obszarze Zachodniego Brzegu i wschodniej Jerozolimy mieszka ponad pół miliona Żydów.

Źródło: Haaretz

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org