Irlandia: Referendum ws traktatu 12 czerwca?

Nie wszyscy są pewni przyjęcia Traktatu
Nie wszyscy są pewni przyjęcia TraktatuTVN24

Irlandia jako jedyny kraj unijny zdecyduje o przyjęciu Traktatu Lizbońskiego w drodze referendum. - Odbędzie się ono prawdopodobnie 12 czerwca - powiedział w środę w parlamencie premier Bertie Ahern.

- Nie ustaliliśmy daty, ale wydaje się, że czwartek 12 czerwca będzie najlepszym terminem - powiedział Ahern. - Wszystko jest przygotowane. Kampania jest, jak sądzę, w toku - dodał. Rząd Irlandii opublikował "Białą Księgę" na temat traktatu, powołano też komisję ds. referendum.

Będą raczej za, chociaż...

Według ostatniego sondażu, opublikowanego na początku marca, 46 proc. Irlandczyków zamierza głosować za przyjęciem Traktatu Lizbońskiego, przeciwnych jest 23 proc., a 31 proc. jeszcze się nie zdecydowało.

Minister spraw zagranicznych Dermot Ahern przedstawiając w środę "Białą Księgę" na temat Traktatu uczynił aluzję do wspaniałego wzrostu gospodarczego Irlandii, nazywanej "celtyckim tygrysem", i wezwał Irlandczyków, by pamiętali o "ogromnych korzyściach, jakie krajowi przyniosła UE".

W liczącym 166 mandatów parlamencie Irlandii za przyjęciem Traktatu są wszystkie ugrupowania z wyjątkiem nacjonalistycznej partii Sinn Fein, która ma w nim czterech przedstawicieli.

Niepokorna Zielona Wyspa

Podpisany 13 grudnia Traktat z Lizbony ma wejść w życie na początku 2009 roku, pod warunkiem pomyślnego zakończenia procesu ratyfikacji dokumentu we wszystkich państwach unijnych. Jedynie w Irlandii istnieje ustawowy wymóg poddania pod referendum traktatu zastępującego unijną konstytucję, odrzuconą w 2005 roku w referendach przez Francuzów i Holendrów.

Główne postanowienia traktatu - nowe w stosunku do obecnie obowiązującego Traktatu z Nicei - to usprawnienie unijnych instytucji poprzez przyjęcie nowego systemu podejmowania decyzji w UE, a także nadanie Unii osobowości prawnej oraz wiążącego charakteru Karcie Praw Podstawowych.

Irlandia wywołała kryzys w Unii Europejskiej, odrzucając w 2001 roku w referendum Traktat z Nicei. Przyjęła go w drugim referendum w 2002 roku.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24